Oscars 1990 Winners (My Version)
Sort by:
Showing 23 items
Decade:
Rating:
List Type:
Best Picture!
Winner: Do the Right Thing!
Nominees:
Born on the Fourth of July
Dead Poets Society
Glory
My Left Foot
Winner: Do the Right Thing!
Nominees:
Born on the Fourth of July
Dead Poets Society
Glory
My Left Foot
Best Director!
Winner: Spike Lee, Do the Right Thing!
Nominees:
Oliver Stone - Born on the Fourth of July
Peter Weir - Dead Poets Society
Edward Zwick - Glory
Jim Sheridan - My Left Foot
Winner: Spike Lee, Do the Right Thing!
Nominees:
Oliver Stone - Born on the Fourth of July
Peter Weir - Dead Poets Society
Edward Zwick - Glory
Jim Sheridan - My Left Foot
Best Actor!
Winner: Daniel Day-Lewis, My Left Foot!
Nominees:
Kenneth Branagh - Henry V
Tom Cruise - Born on the Fourth of July
Morgan Freeman - Driving Miss Daisy
Robin Williams - Dead Poets Society
Winner: Daniel Day-Lewis, My Left Foot!
Nominees:
Kenneth Branagh - Henry V
Tom Cruise - Born on the Fourth of July
Morgan Freeman - Driving Miss Daisy
Robin Williams - Dead Poets Society
Best Actress!
Winner: Jessica Tandy, Driving Miss Daisy!
Nominees:
Isabelle Adjani - Camille Claudel
Andie MacDowell - Sex, Lies and Videotapes
Michelle Pfeiffer - The Fabulous Baker Boys
Meg Ryan - When Harry Met Sally
Winner: Jessica Tandy, Driving Miss Daisy!
Nominees:
Isabelle Adjani - Camille Claudel
Andie MacDowell - Sex, Lies and Videotapes
Michelle Pfeiffer - The Fabulous Baker Boys
Meg Ryan - When Harry Met Sally
Best Supporting Actor!
Winner: Denzel Washington, Glory!
Nominees:
Danny Aiello - Do the Right Thing
Sean Connery - Indiana Jones and the Last Crusade
Morgan Freeman - Glory
Hugh O'Connor - My Left Foot
Winner: Denzel Washington, Glory!
Nominees:
Danny Aiello - Do the Right Thing
Sean Connery - Indiana Jones and the Last Crusade
Morgan Freeman - Glory
Hugh O'Connor - My Left Foot
Best Supporting Actress!
Winner: Brenda Fricker, My Left Foot!
Nominees:
Ruby Dee - Do the Right Thing
Carrie Fisher - When Harry Met Sally
Julia Roberts - Steel Magnolias
Dianne Wiest - Parenthood
Winner: Brenda Fricker, My Left Foot!
Nominees:
Ruby Dee - Do the Right Thing
Carrie Fisher - When Harry Met Sally
Julia Roberts - Steel Magnolias
Dianne Wiest - Parenthood
Best Original Screenplay!
Winner: Spike Lee, Do the Right Thing!
Nominees:
Woody Allen - Crimes and Misdemeanors
Tom Schulman - Dead Poets Society
Steven Soderbergh - Sex, Lies and Videotape
Nora Ephron - When Harry Met Sally...
Winner: Spike Lee, Do the Right Thing!
Nominees:
Woody Allen - Crimes and Misdemeanors
Tom Schulman - Dead Poets Society
Steven Soderbergh - Sex, Lies and Videotape
Nora Ephron - When Harry Met Sally...
Best Adapted Screenplay!
Winner: Oliver Stone and Ron Kovic, Born on the Fourth of July!
Nominees:
Alfred Uhry - Driving Miss Daisy
Phil Alden Robinson - Field of Dreams
Kevin Jarre - Glory
Jim Sheridan and Shane Connaughton - My Left Foot
Winner: Oliver Stone and Ron Kovic, Born on the Fourth of July!
Nominees:
Alfred Uhry - Driving Miss Daisy
Phil Alden Robinson - Field of Dreams
Kevin Jarre - Glory
Jim Sheridan and Shane Connaughton - My Left Foot
Camille Claudel (1988)
Best Foreign Language Film!
Winner: Camille Claudel!
Nominees:
Jesus of Montreal
The Killer
Memories of a Marriage
What Happened to Santiago
Winner: Camille Claudel!
Nominees:
Jesus of Montreal
The Killer
Memories of a Marriage
What Happened to Santiago
Best Documentary Feature!
Winner: Common Threads: Stories from the Quilt!
Nominees:
Adam Clayton Powell
Crack USA: County Under Siege
For All Mankind
Super Chief: The Life and Legacy of Earl Warren
Winner: Common Threads: Stories from the Quilt!
Nominees:
Adam Clayton Powell
Crack USA: County Under Siege
For All Mankind
Super Chief: The Life and Legacy of Earl Warren
The Johnstown Flood (1989)
Best Documentary Short!
Winner: The Johnstown Flood!
Nominees:
Fine Food, Fine Pastries, Open 6 to 9
Yad Vashem: Preserving to Past to Ensure the Future
Winner: The Johnstown Flood!
Nominees:
Fine Food, Fine Pastries, Open 6 to 9
Yad Vashem: Preserving to Past to Ensure the Future
Work Experience (1989)
Best Live Action Short!
Winner: Work Experience!
Nominees:
Amazon Diary
The Childeater
Winner: Work Experience!
Nominees:
Amazon Diary
The Childeater
Born on the Fourth of July (1990)
Best Original Score!
Winner: Born on the Fourth of July!
Nominees:
The Fabulous Baker Boys
Field of Dreams
Indiana Jones and the Last Crusade
The Little Mermaid
Winner: Born on the Fourth of July!
Nominees:
The Fabulous Baker Boys
Field of Dreams
Indiana Jones and the Last Crusade
The Little Mermaid
Best Original Song!
Winner: Alan Menken and Howard Ashman - Under the Sea, The Little Mermaid!
Nominees:
Tom Snow and Dean Pitchford - After All, Chances Are
Marvin Hamlisch, Alan Bergman and Marilyn Bergman - The Girl Who Used to Be Me, Shirley Valentine
Randy Newman - I Love To See You Smile, Parenthood
Alan Menken and Howard Ashman - Kiss the Girl, The Little Mermaid
Winner: Alan Menken and Howard Ashman - Under the Sea, The Little Mermaid!
Nominees:
Tom Snow and Dean Pitchford - After All, Chances Are
Marvin Hamlisch, Alan Bergman and Marilyn Bergman - The Girl Who Used to Be Me, Shirley Valentine
Randy Newman - I Love To See You Smile, Parenthood
Alan Menken and Howard Ashman - Kiss the Girl, The Little Mermaid
Best Sound Effects!
Winner: Indiana Jones and the Last Crusade!
Nominees:
Black Rain
Lethal Weapon 2
Winner: Indiana Jones and the Last Crusade!
Nominees:
Black Rain
Lethal Weapon 2
Glory (1990)
Best Sound!
Winner: Glory!
Nominees:
The Abyss
Black Rain
Born on the Fourth of July
Indiana Jones and the Last Crusade
Winner: Glory!
Nominees:
The Abyss
Black Rain
Born on the Fourth of July
Indiana Jones and the Last Crusade
Batman (1989)
Best Art Direction!
Winner: Batman!
Nominees:
The Abyss
The Adventures of Baron Munchausen
Driving Miss Daisy
Glory
Winner: Batman!
Nominees:
The Abyss
The Adventures of Baron Munchausen
Driving Miss Daisy
Glory
Glory (1989)
Best Cinematography!
Winner: Glory!
Nominees:
The Abyss
Born on the Fourth of July
Blaze
The Fabulous Baker Boys
Winner: Glory!
Nominees:
The Abyss
Born on the Fourth of July
Blaze
The Fabulous Baker Boys
Best Makeup!
Winner: The Adventures of Baron Munchausen!
Nominees:
Dad
Driving Miss Daisy
Winner: The Adventures of Baron Munchausen!
Nominees:
Dad
Driving Miss Daisy
Best Costume Design!
Winner: Henry V!
Nominees:
The Adventures of Baron Munchausen
Driving Miss Daisy
Harlem Nights
Valmont
Winner: Henry V!
Nominees:
The Adventures of Baron Munchausen
Driving Miss Daisy
Harlem Nights
Valmont
Do the Right Thing (2010)
Best Film Editing!
Winner: Do the Right Thing!
Nominees:
Born on the Fourth of July
Driving Miss Daisy
The Fabulous Baker Boys
Glory
Winner: Do the Right Thing!
Nominees:
Born on the Fourth of July
Driving Miss Daisy
The Fabulous Baker Boys
Glory
The Abyss (1989)
Best Visual Effects!
Winner: The Abyss!
Nominees:
The Adventures of Baron Munchausen
Back to the Future Part II
Winner: The Abyss!
Nominees:
The Adventures of Baron Munchausen
Back to the Future Part II
Added to
6 votes
Oscars Winners (My Version)
(97 lists)list by darthjoker12
Published 8 years, 5 months ago
1 comment