Explore
 Lists  Reviews  Images  Update feed
Categories
MoviesTV ShowsMusicBooksGamesDVDs/Blu-RayPeopleArt & DesignPlacesWeb TV & PodcastsToys & CollectiblesComic Book SeriesBeautyAnimals   View more categories »
Listal logo

Stats

Birth Name: Adam Joseph Copeland

Age: 48, born 30 October 1973

Country of origin: Canada

Height: 6' 5"

Relationship Status: Married

Partner: Beth Phoenix


Lists

60 votes
Incredible Look-Alikes (47 items)
list by TheKnight12
Published 8 years, 7 months ago 10 comments
57 votes
โ˜ž Footballers and Their Celebrity Look alikes โ˜œ (52 items)
list by AJJ
Published 8 years, 7 months ago 18 comments
15 votes
100 GREATEST WRESTLERS OF ALL TIME!!! by Vote+ (81 items)
list by ToonHead2102
Published 10 years, 2 months ago 7 comments
11 votes
Influential Pop Culture Icons (706 items)
list by moviebuff
Published 6 years, 10 months ago
10 votes
Top 10: Wrestling Tag Teams (10 items)
list by Aldenvdk
Published 9 years, 1 month ago 1 comment

Adam Copeland Videos

Edge 7th Titantron (2005-2006 Titantron)

21 Views

Added 2 years ago


Edge's 10th Titantron Entrance Video [HD]

21 Views

Added 2 years ago




Photos

1 vote
1 vote
1 vote
1 vote
1 vote

Adam Copeland wrestles as Edge, an enigma and one of Canada's youngest new superstars. He was born in Orangeville, Ontario but trained in nearby Toronto.
Tags: Wrestler (6), Wwe (5), Canadian (3), Born 1973 (2), Retired (2), Wrestling (1), Wwf (1), Actor (1), Raw (1), Smackdown (1), Scorpio (1), Born In 1973 (1), Heel (1), Retired 2011 (1), WWE Hall Of Fame (1)
My tags: Add tags

TV

Most popular
Top rated
Most recent
1. Vikings (2013)
Rating:
8.2
726 Watched
2. The Flash (2014)
Rating:
7.4
563 Watched
Rating:
7
263 Watched
4. Haven (2010)
Rating:
7.3
175 Watched
5. Sanctuary (2008)
Rating:
7
155 Watched




Movies

Most popular
Top rated
Most recent
Rating:
4.9
173 Watched
Rating:
7.4
80 Watched
3. Summerslam (2001)
Rating:
7.7
24 Watched
4. No Way Out (2002)
Rating:
7.5
21 Watched
Rating:
7.6
22 Watched




Books

Rating:
9.6
4 own




Update feed

jordanwiles94 added this to a list 1 month, 2 weeks ago
WWE Championship Title History (56 person items)

"Edge (1st reign)January 8, 2006 - January 29, 2006 (21 days)Cashed in his Money in the Bank contract immediately after John Cena had won an Elimination Chamber match.John Cena (2-times)January 29, 2006 - June 11, 2006 (133 days)"


jordanwiles94 added this to a list 1 month, 2 weeks ago
WWE Intercontinental Championship History (88 person items)

"Edge (1-reign)July 24, 1999 - July 25, 1999 (1 day)Jeff Jarrett (5-times)July 25, 1999 - July 27, 1999 (2 days)WWF recognizes Jarrett's reign as beginning on July 26, 1999"


jordanwiles94 added this to a list 2 months, 2 weeks ago
WWE United States History (101 person items)

"Edge (1st-reign)November 12, 2001 - November 18, 2001 (6 days)UnifiedNovember 18, 2001Edge defeated WWF Intercontinental Champion Test in a title unification match. Edge became the Intercontinental Champion while the United States title was deactivated. In May 2002, the WWF became the WWE.Eddie Guerrero (2-times)July 27, 2003 - October 19, 2003 (84 days)Title was reactivated as the WWE United States Championship as an exclusive title of the SmackDown brand. Guerrero defeated Chris Benoit in a to"


nightwing316 posted a image 1 year, 4 months ago

jordanwiles94 added this to a list 1 year, 6 months ago
World Heavyweight Championship History in WWE (25 person items)

"Edge (1st reign)May 8, 2007 - July 17, 2007 (70 days)Cashed in his Money in the Bank contract. Following the win, Edge transferred from Raw to SmackDown!.Aired on tape delay on May 11, 2007. Vacatedย July 17, 2007Edge vacated the title after he was sidelined with a legit pectoral injury.Aired on tape delay on July 20, 2007."


jordanwiles94 posted 6 images [View All] 2 years ago

Eli Graminova posted 14 images [View All] 4 years, 5 months ago

kathy voted for an image 4 years, 7 months ago

ToonHead2102 added this to a list 5 years, 3 months ago
NWA/WCW/World Heavyweight Title History (44 beauty items)

""The Rated R Superstar" Edge (1st reign) May 8, 2007 *VACATED - July 17, 2007*"


ToonHead2102 added this to a list 5 years, 6 months ago
WWE World Title History (55 person items)

"Edge (1st reign) January 8, 2006 - January 29, 2006 John Cena (2nd reign) January 29, 2006 - June 11, 2006 "


kathy voted for an image 5 years, 7 months ago