Explore
 Lists  Reviews  Images  Update feed
Categories
MoviesTV ShowsMusicBooksGamesDVDs/Blu-RayPeopleArt & DesignPlacesWeb TV & PodcastsToys & CollectiblesComic Book SeriesBeautyAnimals   View more categories »
Listal logo

Stats

Birth Name: Robert Alex Szatkowski

Age: 53, born 18 December 1970

Country of origin: United States

Currently Residing In: United States

Height: 6' 0"

Relationship Status: Married


Lists

15 votes
100 GREATEST WRESTLERS OF ALL TIME!!! by Vote+ (81 items)
list by ToonHead2102
Published 12 years, 2 months ago 7 comments
10 votes
Sports Wrestlers (101 items)
list by william maxey 83
Published 6 years, 9 months ago 1 comment
10 votes
My 50 All-Time Favorite Wrestlers (50 items)
list by CalebTheGreat
Published 13 years, 2 months ago 2 comments
7 votes
WWE World Title History (55 items)
list by ToonHead2102
Published 7 years, 7 months ago 2 comments
7 votes
TNA X-Divison Title History (27 items)
list by ToonHead2102
Published 11 years, 3 months ago 1 comment

Photos

5 votes
3 votes
1 vote
1 vote
1 vote

Tags: Wrestler (3), Wwe (2), American (2), Ecw (2), Wwf (1), Rvd (1), Born 1970 (1), Professional Wrestler (1)
My tags: Add tags

TV

Most popular
Top rated
Most recent
1. The X Files (1993)
Rating:
7.8
2424 Watched
2. WWE SmackDown! (1999)
Rating:
6.9
196 Watched
3. Family Feud (1999)
Rating:
5.7
137 Watched
Rating:
7.2
87 Watched
Rating:
8
58 Watched




Movies

Most popular
Top rated
Most recent
Rating:
7.3
83 Watched
Rating:
5.6
23 Watched
3. Summerslam (2001)
Rating:
7.7
24 Watched
Rating:
7.8
24 Watched
5. No Way Out (2002)
Rating:
7.5
21 Watched




Update feed

jordanwiles94 added this to a list 1 year, 6 months ago
WWE Intercontinental Championship History (89 person items)

"Rob Van Dam (1-reign)March 17, 2002 - April 21, 2002 (35 days)On March 25, the brand extension began, in which wrestlers and championships became exclusive to either the Raw or SmackDown! brands, represented by the show of the same name. The title became exclusive to Raw when Van Dam was drafted to the Raw brand.Eddie Guerrero (2-times)April 21, 2002 - May 27, 2002 (36 days)On May 6, 2002, after the World Wrestling Federation was renamed "World Wrestling Entertainment" due to a lawsuit by the Wo"


Watchman posted 8 images [View All] 2 years, 2 months ago

jordanwiles94 added this to a list 2 years, 2 months ago
WWE Championship Title History (56 person items)

"Rob Van Dam (1st reign)June 11, 2006 - July 3, 2006 (22 days)Cashed in his Money in the Bank contract from WrestleMania 22. This was an Extreme Rules match. The title became property of the new ECW brand due to Van Dam's status as an ECW wrestler. The ECW World Heavyweight Championship was subsequently reactivated for the brand and awarded to Van Dam, who became the only wrestler to ever hold both titles at the same time. The ECW Championship became a third concurrently active world championship"


jordanwiles94 added this to a list 3 years, 3 months ago
Defenestrated Jack posted a image 3 years, 5 months ago

cooker posted a image 5 years, 5 months ago

cooker added this to a list 5 years, 5 months ago
wwe heavyweight champs (50 person items)
Kandi voted for an image 6 years, 1 month ago

william maxey 83 added this to a list 6 years, 9 months ago
Sports Wrestlers (101 person items)
ToonHead2102 added this to a list 7 years, 4 months ago
ToonHead2102 added this to a list 7 years, 5 months ago
WWE Intercontinental Title History (79 person items)

"Rob Van Dam (1st reign) March 17, 2002 - April 21, 2002 Eddie Guerrero (2nd reign) April 21, 2002 - May 27, 2002 Rob Van Dam (2nd reign) May 27, 2002 - July 29, 2002 Chris Beniot (4th reign) July 29, 2002 - August 25, 2002 Rob Van Dam (3rd reign) August 25, 2002 - September 16, 2002 "Y2J" Chris Jericho (5th reign) September 16, 2002 - September 30, 2002 "The Big Red Machine" Kane (2nd reign) September 30, 2002 - October 20, 2002 "The Game" Triple H (5th reign) October 20, 2002 *DEACTIVAT"


ToonHead2102 added this to a list 7 years, 6 months ago
WWE (RAW) Tag Team Title History (48 person items)

"Rey Mysterio (2nd reign) & Rob Van Dam (1st reign) December 7, 2004 - January 11, 2005 "The Basham Brothers" (Doug Basham (2nd reign) & Danny Basham (2nd reign)) January 11, 2005 - February 20, 2005 Eddie Guerrero (4th reign) & Rey Mysterio (3rd reign) February 20, 2005 - April 18, 2005 "


ToonHead2102 added this to a list 7 years, 7 months ago
WWE World Title History (55 person items)

"Rob Van Dam (1st reign) June 11, 2006 - July 3, 2006 Edge (2nd reign) July 3, 2006 - September 17, 2006 John Cena (3rd reign) September 17, 2006 *VACATED - October 2, 2007*"