Explore
 Lists  Reviews  Images  Update feed
Categories
MoviesTV ShowsMusicBooksGamesDVDs/Blu-RayPeopleArt & DesignPlacesWeb TV & PodcastsToys & CollectiblesComic Book SeriesBeautyAnimals   View more categories »
Listal logo
Avatar
Added by UnjustLucifer on 5 Jan 2014 07:55
808 Views No comments
4
vote

Movies I Watched in 2014

Sort by: Showing 1-50 of 180
Decade: Rating: List Type:
Add items to section

December 2014

2014 yılını izlediğim bu filmler kapattım. Çok farklı, anlamlı ve güzel bir kapanış oldu diyebilirim. S.Hawking'in hayatından bir kesit anlatan film aslında çeşit olarak biyografi denilebilir. Başından sonuna kadar tek bir solukta kendini izletmeyi başaran film bir an olsun sıkmıyor.

Mesele tabiki Hawking'i anlatmak olunca, bazen kelimeler, görüntüler yetersiz kalabiliyor. Ne kadar büyük bir fizikçi olduğunu anlamak için bu filmi izlemek elbetteki yeterli değil, fakat film iki saatlik (kısa!) süresi içine bir sürü ayrıntıyı sıkıştırmayı başarmış. Bunları yaparken de akışından asla ödün vermemiş. Çok beğendim.

Gelelim asıl olaya;

Normalde filmin önüne geçen oyuncu performanslarını çok sevmem, fakat Eddie Redmayne'nin performansını mutlaka ama mutlaka izlemelisiniz. Son 4-5 yılda gördüğüm en iyi performanslardan biriydi kesinlikle. Kendi açımdan bakarsak, bu sene En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ını Eddie Redmayne alamazsa, bu ödüle laik görülen oyuncuyla bir ömür boyu dalga geçmeye hazırım. Akademi bu sefer adil davranmalı!

Senenin en iyi 3-4 filminden biri, kesinlikle fırsatını bulup izlemelisiniz.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 21 Average listal rating (15 ratings) 6.6 IMDB Rating 6.5
Filmi beğenmek için biraz fazla şeye ihtiyacınız var. İlginç yanlarını keşvetmek gerekiyor, izlerken konu içinde araştırma yapmak gerekiyor. Kadın, aile şiddet bürosunda çalışıyor ve kendisine 3 polis tecavüz ediyor. Film bu şekilde başlıyor. Daha sonra gelişen olaylar bundan daha trajik bir hal alıyor.

Karakteri biraz daha derinlemesine incelemek gerekiyor. Ruh halini, neden o şekilde davrandığını vb vb derken film bitiyor zaten. Anlatılmak istenilen Rusya'da işlerin nasıl ''ilerlemediği'' aslında. Sadece sex üzerinden değil, diğer meselelerin de ne kadar büyük çıkmazda olduğundan bahsetmek istenilmiş.

Boş zamanda izlenilebilecek film, çok çok büyük şeyler vaad etmiyor.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 115 Average listal rating (76 ratings) 6 IMDB Rating 7.1
Filmden beklentileri düşük olarak izlemeniz gerekiyor, ben gerek oyuncu kadrosu gerek arka plan kadrosundan çok daha iyi işler beklerdim. Ha burada önemli olan başka şeyler var tabiki...

Dünyada yayınlanacak filmde Y.Erdoğan ve C.Yılmaz'ı görmek hoşnutluk verdi. C.Yılmaz için asla aynı şeyleri söyleyemem ama Y.Erdoğan cidden 10 numara iş çıkartmış. Belki de kariyerinin karakterini canlandırmış bile diyebilirim biraz abartmak istersem. C.Yılmaz'ın kalitesi zaten belli fakat bu filmde olmuş, sadece ''yeteri'' kadar oyunculuktan bahsedebilirim, bu zamana kadar yaptıkları ve kanıtladıklarıyla çok daha fazlasını vaat ediyordu bana.

Herşeye rağmen izlemesi ve konusu keyifliydi. Sinemaya gitmeye değer mi bilinmez ama bir şekilde mutlaka izleyin, izlettirin.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 57 Average listal rating (45 ratings) 6.2 IMDB Rating 6.7
Redirected (2014)
''Kara mizah'' dedikleri konuyu işlemekte çok başarılı olduğu kesin fakat;

Guy Richie bu filmlerin yapan atadır, ustadır. Yaptığı filmleri izlediğimizde, hikayelerin biraz daha derli toplu, en azından sonuca ulaşan filmler olduğunu görebiliriz. En iyisi olduğu için onun üzerinden gitmek doğru olmasa bile, yorum yaparken kullanabilirim.

Konu ve başlangıç gayet güzel, hatta ilerleme şekli de gayet güzel. Hangover filmleri gibi biraz fazla gelişigüzel gidiyor ama bir yerden sonra acaba ne olacak diye sorgulamak yerine acaba konuyu nasıl toplayacak diye merak etmeye başlıyorsunuz. İşte film orada bitmiş oluyor zaten.

Eğlendirici olduğu kesin fakat bu kadar dağınık olması rahatsız etti. En azından adam gibi sonuçlandırılabilirdi.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 315 Average listal rating (181 ratings) 4.5 IMDB Rating 5.1
Bazen hayatınızdan giden zamanları sorgular ve geçmişe geri dönmek istersiniz ya. Filmi izledikten sonra aynı duyguları yaşıyorum.

Neden izledim ki ?
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
Film güzeldi, fakat bir anda ne olduysa... Filmi çekmekten sıkıldı oyuncular ve yönetmen heralde. İlk 1 saati acaba ne olacak diye çok büyük merakla izledikten sonra film bir anda bitiyor ve işkence etmeye başlıyor. O kadar klişe, o kadar bilindik şekilde ve yavaş ilerliyor ki uyumamak için kendimi zor tuttum.

Oyuncuların harika performansına da yazık olmuş. İlginç senaryoyu yakalamışken bu kadar kolay vazgeçmek ve onu felakete dönüştürmekte gerçek başarılardan biridir.

Tavsiye ediyorum, ilk 1 saatini izledikten sonra kapatabilirsiniz.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 344 Average listal rating (207 ratings) 6.6 IMDB Rating 6.8
''Kara Mizah'' film türüne güzel örneklerden bir film. Tablo satışıyla başlayan film nereden nerelere doğru gidiyor, hem de eğlendirerek. İnce esprileri bir kenara bırakırsak neredeyse her diyaloğunda güldürebilecek, tebessümle izlemenizi sağlayacak konuşmalar mevcut.

Her filmden çok ilginç şeyler beklemek yerine, bazen sadece izlemeye ve onunla eğlenmeye bakmak gerekiyor. Çok beğendim. Tavsiye ederim.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
başlangıçta yeteri kadar eğlenceli ve komik gidiyordu. Fakat daha sonra ne yazık ki işin içinde duygusallık, aşk işleri girdi ve yerini klasik amerikan romantik komedilerine bıraktı.

Zaman kaybı diyemem, en azından eğlenmek için izlenebilir.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 15 Average listal rating (12 ratings) 4.3 IMDB Rating 4.9
Reach Me (2014)
Kesişen hikayeleri ilginç şekilde ele almışlar. Herkes bir kitap okuyor, kitabın yazarı belli değil. Her okuyanın hayatı farklı/olumlu/olumsuz şekilde değişiyor ve sonunda hikayelerin belirli noktada kesişmesini bekliyorsunuz.

İzlemeye değerdi ama çok ilginç şeyler vaat etmiyor. Boş zaman aktivitesi olarak izlenebilir.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 301 Average listal rating (189 ratings) 7 IMDB Rating 7.4
2014 yılı, daha önce hiç yapılmamış tarzdaki bilim-kurgu filmleri için harika yıl oldu diyebilirim. Sıralamanın gerek olmadığı bir sürü örnek izledim ve hepsinin kendine özgü güzellikleri, ilginçlikleri vardı diyebilirim.

Bu film gözler hakkında. Gözlerin ''kimliğini'' inceliyoruz. Çok fazla açıklama yapmak istemiyorum çünkü filmin güzelliğini ve özelliğini asla bozmak istemem. Bilim kurgunun, biraz daha gerçek hayata yakın kısmını ele alıyoruz.

Güzel olan nokta, film boyunca sürekli sorgulamaktan, düşünmekten zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Sonlara yaklaştıkça daha ilginç hal alıyor ve final.

Herkesin beğeneceği filmlerden biri olmadığı kesin. Ama ya gerçekse?
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 98 Average listal rating (58 ratings) 5.4 IMDB Rating 5.9
Bazı filmlere süreleri çok az gelir, yeteri kadar herşeyi anlatamamış bile olabilirler. Bazılarına da süreyi bol bol kullandırırsın ama geride kocaman bir hiç kalır. Film 2 saatlik süresine rağmen o kadar hızlı gelişiyor, olaylar o kadar hızlı bitiyor ki ben neredeyim, buraya nası geldim, hangi olaydan sonra oldu diye sorgulamadan edemiyorsunuz.

Film konu ve işleniş olarak aslında güzel kusuru fazla hızlı sahne geçişleri.

İzlenmeye değer ama rahatsız ediyor.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 1035 Average listal rating (739 ratings) 7.7 IMDB Rating 7.9
Güzel filmi ama filmi güzel yapanlardan biri Jake Gyllenhaal'ın performansıydı kesinlikle. Abartılacak durum yok, sadece tek bir oyuncu üzerine yapılan filmlere iyi örnek teşkil etmiş. Bu kadar göz önünde olunca da performans konuşmuş diyebilirim.

Filme gelince de konusu çok ilginç şeyler vaat etmiyor hatta bir kaç ufak düzenlemeyle birlikte çok daha ilginç ve iyi yerlere gidebilirmiş gibi duruyor.

Jake Gyllenhaal için filmi izleyenler olacaktır, filme de yazık etmeyin.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 62 Average listal rating (38 ratings) 6.3 IMDB Rating 6.7
Hakkında birşeyler bahsetmeye değmeyecek kadar kötü... İnsanlar dünyadaki son anlarını yaşıyorlar... Filmi izlerken gerçekten son anlarımı yaşadığımı hissettim. O kadar kötü ve sıkıcı...
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 433 Average listal rating (272 ratings) 6.9 IMDB Rating 7.4
Downey Jr.'a rağmen film ne yazık ki beklentilerin çok altında kaldı. Tam olarak ne yapmak istediklerine karar verememişler. Ciddi bir avukat filmi mi yoksa aile bağlarını ortaya döken dram mı? İşin içinde komedi olmalı mı yoksa olmamalı mı?

Filmi gereksiz yere fazla bölmüşler bir yanda işin hukuksal kısmı varken neredeyse farklı bir şekilde ele aldıkları aile bağları filmin heycanını öldürüyor bana kalırsa. Sonuç kısmında da ''ee ne oldu yani'' diye kaldım. Her iki tarafa da tam olarak bir sonuç getirememenin nedeni olarak çok havada kalmış bana göre.

Filmi kurtarmaya yetecek kadar şey var belki ortada fakat yüksek beklentilerle izleyince sınıfta kaldığını söyleyebilirim.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 523 Average listal rating (337 ratings) 6.7 IMDB Rating 7.2
Kendi dalında, bu sene izlediğim en iyi film, son yıllarda izlediğim en iyi filmlerden biri kesinlikle. Nedenlerini düşününce;

1. D.Washington faktörü. Tek adam tetikçi olarak bir çok ismin filmini izledim. Zaten bilinen seriler hariç bir çok usta denilebilecek oyuncu bunu denedi, fakat akılda kalan kimler olduğu sorusunu sorunca kendi kendime cevap veremiyorum. Artık ''yaşlı'' sınıfına girmeye hazırlanan Washington'un oyunculuk performansını izlemeniz gerekiyor.

2. Katillerimiz türlü türlü silahlar ve bilgisayar yardımıyla milyonları öldürebilir, ama katili bu kadar doğal tanıtıp, sakin ama derinden, ölebilir fakat sizi akıl edemeyeceğiniz türlü şekillerde de öldürebilir teması hoşuma gitti. Silah kullanımının minimum seviyede tutulduğu filmleri izlemeye devam ederiz umarım.

3. Senaryo hoşuma gitti. Film her şekilde film gibi davrandı. Geçişleri , aksiyonun yeteri kadar olması. Biraz daha, biraz daha diye filme yalvaracak duruma geliyorsunuz. Çok çok güzel planlanmış herşey.

Sonuçta yine de izlediğimiz hollywood yapımı aksiyon filmiydi, fakat en azından bu sefer diğerlerinden farklı, diğerlerinden çok çok daha iyiydi. Kesinlikle izlemeniz gerekenler sınıfında.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
Filmi beğendim, her ne kadar konusu akil ve mantik cercevesine sığmasa da bir o kadar ilginçti. Zaman zamam sıkıcı yerlerinin olduğu doğrudur fakar akicilik ve konunun tamaminin anlatisi hakkinda ayni seyleri söyleyemem.

Uzun süresine rağmen bir çırpıda bitti hikaye. Akilda kalan bazi noktalar yok degil ama izledigimizin sadece film/efsane oldugunu dusununce o kadar da fazla sorgulamaya gerek kalmiyor aslinda.

Mükemmel değil, alt/orta sinif kalite film. Izlemek için 8 senedir bekliyordum, sonunda bugune kısmet oldu. Tavsiyem, fazla bekletmeyin, kokusu uçar...
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 1148 Average listal rating (703 ratings) 6.9 IMDB Rating 6.6
Ilginç hikayebyaratmaya calismak budur. Insanlar kör olursa neler olabilecegine dair. Konu harika dusunulmus olsa da fazla havada kalmis. Butun insanlarin kor oldugu zaman olacaklari daha guzel sekilde anlatmak gerekirdi.

Konu burada biraz daha komplike.oluyor lakin ilk basta neden kör olduklarini anlatmak gerekir, daha sonra bu surecin nasil ilerledigibi. Tamam, bunlara gerek yok desek bile hepsinkn bir arada yasamasina yonelik farkli seyler olabilirdi.

Fazla havada kalmis ve gereksiz bir cok durum eklenmis. Muhtemelen filmi izledikten sonra siz de ayni dusunceyi paylasacaksiniz. Deneme olarak gayet guzel, sonucta film 2008 yapimi.

Izlemeniz tavsiye edilir fakat buyuk beklentileriniz olmasin.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 10 Average listal rating (7 ratings) 6.4 IMDB Rating 7.2
I Am Ali (2014)
M.Ali hakkında ortada dolaşan bir çok başarılı film var. Karakteri canlandıran, maçları inceleyen filmlerin başarilari ortada. Bu film, onlardan biraz daha farkli olarak Ali'nin yaşamini anlatiyor. Sporsa basarilardan daga cok karistigi/destekledigi siyasal olaylaei, aile yasaminda nasil biri oldugunu anlatan film, konuyu gayet basarili islemis diyebilirim.

Sporsal olarak nerdeyse her basarisini bildigimiz Ali'nin bilinmedik yanlarini seyirciye göstermesi acisindan cok iyi filmdi diyebilirim. Izlerken muthis kariyerini bir kere daha izleyip "vow" deme sansina sahip oluyoruz. Benim için Ali tüm zamanlarin en iyisi değildir hiç bir zaman, tartışılır ama bu kariyeri, onun adına yapılmiş filmleri kesinlikle izlemelisiniz
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 1502 Average listal rating (1023 ratings) 7.8 IMDB Rating 8.1
Başta herşey gayet güzel gidiyordu fakat bir noktadan sonra çok dagilmaya başladı. Hali hazırda güzel ve özenle hazırlanmis senaryo varken olaylarin acikliga kavusup da o sekilde devam etmesindan tamamen farkli bir film yapilabilirmis.

Mukemmel film degildi benim icin fakat icinde yasattigi piskopatlik, intikam, nefret, şehvet duygulari farklı ve güzeldi. Biraz beni ceken noktası kesinlikle oydu. Fracture (2008) filmiyle ilginç şekilde bağdaştırdım...
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 15 Average listal rating (8 ratings) 6.3 IMDB Rating 7.6
Havacılık merakı olanlar için daha çok. Film olayı merak edenlerin izleyeceği cinsten çünkü kabul etmem gerekiyor ki biraz sıkıcı...

Arjantin de olan bir uçak kazasının öncesinden bahsediyor. Havayolunun bir türlü almadığı güvenlik önlemlerinin ne tarz bir duruma yol açacağına en güzel örneklerden biri.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
Kesinlikle çok güzel filmdi. Daha öncelerinde bu tarzı denemeye çalışanlar olmuştu fakat bu şekilde iyi yapabilen olmamıştı. Filmde rahatsız edici bir çok nokta vardı belki fakat baştan sona en azından mantığa yakın seviyede ilerliyor.

Bu senenin izlenmesi gereken filmlerinden biri.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
Güzel aile filmlerinden biri... Babalarının ölümüyle birbirinden farklı karakterlerin aynı evde bir süre yaşama çabaları, dizi kıvamında aralarında geçen entrikalar, anlaşmazlıkları konu almış. Dediğim gibi, filmden daha çok dizi havası vardı.

Eğlenceli filmdi.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 9 Average listal rating (4 ratings) 7.5 IMDB Rating 6.3
Film güzeldi.. Elmas var, açık arttırmada satılacak ama tabiki bu elmasın mutlaka çalınması gerekiyordur, film çünkü bu, fiyatı da 40 milyon dolar cıvarı...

Çalma hikayesi yeteri kadar zeki, hatta olabileceğinden bile daha zeki fakat işte yine o esnadan sonrası kocaman bir karanlık. Filmi sadece çalmak üzerine değilde, devamını da yansıtmaya çalışınca batırmışlar. Gereksiz uzun gibi geldi bana. Aslında filmin uzunluğundan değil, konunun ''hadi ne zaman bitecek'' dedirtmesinden dolayıydı...

Yine de orta seviye üstü iş.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
5. sınıf ucuz aksiyon filmi. N.Cage'in günden güne erimesini izlemek artık ızdırap vermiyor. Kendi sonunu hazırlayan bir insan ancak bu kadar çer çöp filmlerde oynayabilir.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 676 Average listal rating (456 ratings) 7 IMDB Rating 7.6
Senenin en komple film gibi filmlerinden biri. Savaş filmleri her zaman güzeldir ama son zamanlarda o kadar fazla ''katliam'' adı altında savaş filmi yapıldı ki heralde onların da canı sıkılmış olmalı. Alternatiflerimiz arasında illaha çok güzelleri vardı fakat, daha öncelerinde ''5 days of war'' filminde de söylediğim gibi, savaşın içinde geçen spesifik olayları anlatan filmler her zaman bana daha güzel ve özel gelmiştir.

Bu filmde olduğu gibi. Almanlara karşı yapılan savaşta ''fury'' isimli tankın ve içindeki takımın başına gelenleri anlatıyor. Film için yavaş akıyordu diyenleri hayretler içinde takip ediyorum lakin evet yavaştı ama savaş filmi diye 2 saatin tamamında aksiyon bekleyenler farklı bir kategori benim için...

Gerek savaş üzerine verdiği duygu, gerek karakterlerin kendi aralarındaki diyaloglar gerek psikolojik yönden ele alınan konularla komple bir filmdi.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 164 Average listal rating (95 ratings) 6.6 IMDB Rating 6.8
Akıl hastalarına meraklı doktorumuz teorik eğitimini aldıktan sonra, öğrendiklerini hastalar üzerinde pratik yapmak ister. Farklı bir şehirdeki akıl hastanesine gider ve orada hastalara yararlı olacağını düşünür. İşte tam bu noktada bizim çarşı karışıyor.

Filmin süresi biraz uzun ve biraz da zor akıyor ama olaylar o kadar ilgi çekici bir şekilde ilerliyor ki bunu rahatlıkla gözardı edebilirsiniz. Gereksiz sahneler biraz fazla anlayacağınız. Ama buna rağmen genel akış heycanınızdan en ufak bir şey bile kaybetmeden izlemeye devam ediyorsunuz.

Komple bir filmdi diyebilirim rahatlıkla. Buradan daha fazla yorum yapıp da filmin keyfini kaçırmaya gerek yok. Kasvetli havasına, ağır ilerleyen konusuna rağmen sonu geldiğinde filmi çok beğeneceksiniz.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 750 Average listal rating (465 ratings) 5.9 IMDB Rating 6.1
Magic Mike (2012)
Beklentilerin sonuçsuz çıktığı filmlerden biri. Ha zaten ne beklentim olabilirdi ki? Plot'u okuduktan sonra sadece oyuncu performanslarını izleyerek bir yere gidebiliriz diye düşünmüştüm. O da olmadı.

Saçma senaryoya, saçma olaylar eklenince film çığrından çıkmış. Zaman kaybı tam olarak.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 66 Average listal rating (37 ratings) 7 IMDB Rating 6.9
''Avrupa Sineması'' olarak betimlediğim şey işte tam olarak bu filmdir. Bu kalitede, bu kadar net, yalın olarak anlatılmak istenileni anlatan ve aynı zamanda seyirciyi etkisi altında bırakan filmdir.

Olay 2 çift arasında geçiyor. Aslında birbirleriyle bağlantısı olmayan olaylar silsilesi, olayları 4 kişi için de inceliyor ve bunların birbirleriyle bağlantısı var gibi. Geçmiş, şimdiki zaman gelecek hepsi birbirinin içinde. Bazı yerler tamamen seyircinin yorumuna ve olaydan ne anladığına bırakılmış.

Körlüğü anlatmaktan biraz daha fazlasını yapmaı başarabilmiş ender filmlerden biri.

Fazla iyi...
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 125 Average listal rating (56 ratings) 7.4 IMDB Rating 7.1
On the Edge (2001)
Zamanında tavsiye eden bir arkadaşım sayesinde izlemek istedim. Filmin önemi sanırım bu tarz düşünceye sahip olan bir insan olmaktan geçiyor. Bana içi biraz boş, doldurulamamış geldi.

Hayatı sorgulatıyor, ilginç ve ağır dram yaşayan insanların ne durumlara geleceğinden bahseden filmlere örnek teşkil eden cinsten.

Kısa süresiyle bir çırpıda izlenip, bitiyor.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 19 Average listal rating (8 ratings) 6.5 IMDB Rating 5.9
Hello Herman (2012)
Olayın gerçekliği hakkında herhangi bir fikrim olmasa da anlatılan konunun ciddiyeti ve yarattığı hisler bir o kadar gerçekti. Amerika'da bu konuyu ne kadar fazla işliyorlar. Eğitim sistemi çerçevesinde zayıfları bu kadar ezen tek toplum değildir mutlaka ama bunun sonuçları çok ciddi oluyor.

Katilin olayı anlatışı, o andaki soğukkanlılığını izlemek gerekiyor. Olayı yaşıyor ve özümsüyorsunuz. Diğerlerinden biraz farklı filmi, filmdeki karakterlerin hemen hepsinde bir sorun var ve kendi içlerinde de sorunları çözmeye çalışıyorlar. Senenin güzel filmlerinden biriydi.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 4135 Average listal rating (2699 ratings) 7.7 IMDB Rating 8
Bazı filmleri zamanında izlemek gerekiyor kesinlikle. İzlediğim film neredeyse 20 senelik film, gelipte burada buna yorum yapmak çok doğru değil benim görüşüme göre. 20 sene önceki dinamiklere göre yapılmış filme atıp tutmak pek de olacak iş değil...

Çok beğendim mi, ortalıkta o kadar fanatiğinin olmasına şaşırmadım. Eskilerde ''kült'' olacak kadar iyiymiş, hatta yapıldığı yıllardaki filmleri de izlemiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki o zamanlarda izlemiş olsam muhtemelen top 3 filmime koyabilirdim...

İzlemeye kesinlikle değer...
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 1 Average listal rating (1 ratings) 5 IMDB Rating 5.7
Lodos (2009)
Neredeyse çok güzel bir film yapacaklarmış ama ucundan dönmüşler. Aslında düşük bütçeli bu tarz denemeleri severim. Avrupa ve Hollywood'da çok güzel ve zevk veren örnekleride vardır. Türk versiyonu da orta-üst seviye deneme olmaya aday.

Fakat bazı sorunlarımız var. Kesişen olaylar yaratmak zordur ve bu hissin gerçekten ''denk gelme'' hissiyatını seyirciye vermek gerekir. Bu filmde hem o his yoktu hemde olayları ''kesiştirememe'' sorunu vardı.

Güzel denemeymiş, merakla acaba ne olacak diye izledim. Sonu kesinlikle tatmıin etmedi.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 479 Average listal rating (342 ratings) 7.1 IMDB Rating 7.5
Türk sinemasever insanımızın klasik hastalıklarından biridir, anlamadığı filme ''kötü'' diyerek geçiştirmek, filme geçirerek kendini temize çıkarma meraklısıdır. Bunu da çoğu zaman yapar. Mesela ufakken, Fight Club'ı izlediğimde beğenmemiştim. Küçüktüm ve anlamamıştım filmi doğal olarak. Biraz daha kafa yerine geldiğinde, izlediğimde ne kadar iyi film olduğunu anlayabilmiştim.

Filmin özeti zaten yukarıda. Bilim kurgu filmlerini sevmem dedikçe, o kadar güzel yapımlar izletti ki bana bu sene, yavaş yavaş saygı duymaya başlıyorum ve daha çok merak etmek istiyorum. Filmi C.Nolan'ın stajyeri çekmiş gibi. Ancak bu kadar karmaşık, iç içe, zamanla dalga geçen, beyninizle dalga geçen bir filmi C.Nolan'dan beklersiniz.

Kabul etmek gerekiyor ki bazı yerlerde çok sıkıntı yaratacak incenin incesi ayrıntılar var ana hikayenin aslında ne olduğunu yakalamak için, ama filmden zevk almaya bakıp bunları görmezden gelirsek bu sene izlediğim en iyi 3-4 filmden biriydi kesinlikle.

Film bittiğinde kafada bir sürü soru işareti kalıyor, ama çok fazla sürmüyor bunlara cevap bulmak. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
Add items to section

November 2014

People who added this item 315 Average listal rating (190 ratings) 7.4 IMDB Rating 7.3
Filmi tam olarak neden yaptıklarını anlamadım. Bu olayın özelliği neydi ya da neyi anlatmak istediler orası tam bir soru işareti.

Yeteri kadar anlamsız filmdi.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 3 Average listal rating (3 ratings) 7 IMDB Rating 6.8
İzlediğiniz film mükemmel olmak zorunda değil. Mesele filmi izlerken size verebilecekleridir. Bu kimi zaman aksiyon olur, kimi zaman hayretler içinde bırakan hikaye kimi zaman da duygusallığın en dibi olabilir.

Film çıktığı zaman klasik olarak bir çok arkadaşım gidip, hakkında goygoy yapmıştı. Bu tarz filmlere karşı olan genel duruşumu sergileyip en son ben izlemek istedim. Çok da mutlu oldum bu kararla.

Diyalogları dinlerken çok etkileniyor insan. Kabul etmek gerek, 2014 yılında diyaloglarda geçen şeylerin hepsini yapmak imkansız olsa bile bir çoğunu yapmayan ''insanlar'' yine bizleriz. Hayatı kendimize zorlaştırdığımız kısmına da kesinlikle katılıyorum fakat unutmamak gerekiyor ki ne yazık ki yaşamak için de bazı şeyler yapmak zorundayız. Herşeyi elimizin tersiyle iterek de hayatta kalmak o kadar da basit değil. En nihayetinde o da bir film.

Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Sıkıcı film değil, yer yer akmıyor gibi gözükse de kesinlikle bir sonraki sahneyi merak edeceksiniz.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 484 Average listal rating (299 ratings) 7 IMDB Rating 7.4
Begin Again (2013)
Kolay Kolay çer çöp filmlerde oynamayan 2 oyuncu için söylenilebilecek çok fazla şey yok. Müzikle dolu, insanların hayatlarındaki hatalarla, insan ilişkileriyle, aile bağlarıyla, aşk hayatlarıyla, tarzlarıyla kısacası herşeyler alakalı bir film olmuş. Konusunun bu kadar kısır ama içinin bu kadar anlam yüklü ve dolu olduğu bir filmi uzun zamandır izlememiştim.

Duygusal hava ve müziklerin tadı o kadar harika birleşiyor ki film bir yerden sonra bitmesin istedim. Film, kimilerine göre içi çok boş gelebilir. Hayır, sadece filmi nasıl izleyeceğinizi bilmiyorsunuzdur.

Mutlaka denemelisiniz.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 57 Average listal rating (28 ratings) 6 IMDB Rating 6.1
God's Pocket (2014)
Amaçsız filmlerden biri daha ne yazık ki. Ortaya ilginç bir konu koymak istemişler desem değil, harika senaryo/kurgu desem o da değil. Karışık bir şeyler yapalım herkes kendince bir şeyler izlesin demişler.

Canlarının sıkıldığı bir gün film çekerek değerlendirmişler boş zamanlarını. Zaman kaybı diyerek filme haksızlık yapmak istemiyorum. Sadece kişisel olarak tatmin etmedi demek en güzeli olacaktır.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 97 Average listal rating (64 ratings) 7 IMDB Rating 7.1
Bazı filmler vardır, sonunu tahmin etmenize rağmen delicesine izlemek istersiniz. Senaryonun gidişatı olabilir, etkileyici oyuncu performans olabilir ya da konu... Saydığım özelliklerden bu filmde hiç biri yok ama film yine de kendini izlettirmeyi başarıyor.

Kumar tutkusu olan, bankada çalışan karakterimiz, bu tehlikeli para konusunu birleştirince ortalık biraz karışıyor. Yaşanmış gerçek hikaye olması filmi daha çok beğenmemi sağladı.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 98 Average listal rating (52 ratings) 6.9 IMDB Rating 7.2
Etkileyici. Çok çok büyük olmayan ama bir o kadar önemli olayları çok fazla detaya girmeden anlatılmasına hayranım. Bu tarz örnekleri daha fazla görme şansımız olsa keşke. Filmin toplam süresi 1 saat 17 dakika ama anlatılan hikaye bana kalırsa 3 saate sığmaz...

1989 yılında, okulda öğrencinin biri silahlı saldırı düzenliyor. Mesela bu saldırı değil, saldırı anını farklı öğrencilerin bakış açısından izlemek.

Gerek konu, gerek filmin anlatımı yeterince etkileyici ve bıraktığı etkiler de bir o kadar etkileyici...

Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum...
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 176 Average listal rating (98 ratings) 6.8 IMDB Rating 6.7
Kaliteli Western filmler yılda bir çok kere karşımıza çıkamıyor ne yazık ki ama artık çıkanlarda bir o kadar sıradan oluyor. Yapılışları ve dönemsel filmler olmalarından dolayı yaratıcılık çoğu zaman belli bir noktaya kadar gidebiliyor ne yazık ki. Elbette 2000'li yıllardan sonra çok güzel örnekler de gördük ama yıllar geçtikçe daha da bir azalıyor gibi...

Orta seviye, ne kaliteli ne de bayıltıcı bir film ''Salvation''.. Bu tarzın takipçisiyseniz izleyebilirsiniz.


UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 290 Average listal rating (183 ratings) 6.2 IMDB Rating 6.8
Sıradan yazılmış aşk filmlerinden bir tane daha. Ama bu sefer ki, daha önce izlenmiş ve çok beğenilmiş en az 15 filmin aynısını yapmayı başarmış. İzlerken acaba bu film hangisiydi diye düşünmekten kendimi alamadım.

Tavsiye olsun diye; siz denemeyin
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 1875 Average listal rating (1252 ratings) 7.7 IMDB Rating 8.6
Interstellar (2014)
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 872 Average listal rating (520 ratings) 5.8 IMDB Rating 5.8
Noah (2014)
Uzun zamandır izlemek için listemde bekletiyordum nihayet dün izleme şansım oldu. Klasiklerdendir aslında, küçükken gemiyle hayvanları taşıyan olarak bildiğimiz Noah'ın farklı yüzüyle de tanışmış olduk. Çok iyi savaşabiliyormuş da aynı zamanda ve filmi izlediğiniz zaman anlayacağınız bir kaç farklı özellik daha...

Olayların biraz gereksiz abartıldığını düşünüyorum. Noah, bizim ufaklık karakterimizin aslında bu şekilde bir adam olduğunu da düşünmüyorum. Eğer böyleyle bize ufakken anlatılan hikayelerin tamamı yalanmış.

R.Crowe'un performansı izlemeye değer...
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 88 Average listal rating (51 ratings) 6.2 IMDB Rating 5.6
Savaş filmlerinin bu yüzünü izlemeyi daha çok seviyorum kesinlikle. Sürekli Amerikalıların kendilerini övmesini izlemektense, savaşın arka planında kalan kahramanları izlemek daha zevkli oluyor her zaman.

Savaşın olduğu zaman/yerlerde muhabirlik yapmaya çalışan bir grup insanın yaşadığı zorlukları ve olaylardan etkilenip yerel halka yardım etme çabasını anlatıyor film.

Çekimleri yeteri kadar iyiydi, hatta fazla heycanlı ve iyiydi diyebilirim. Ele alınan konu o kadar güçlü olmasa da savaşın tüm gerçeklerini göz önüne seriyor olması tatmin etti.

Tavsiye ederim. Büyük beklentilerle izlenilecek filmlerden biri değildir.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 5 Average listal rating (5 ratings) 7 IMDB Rating 6.9
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 69 Average listal rating (46 ratings) 6.9 IMDB Rating 7.1
İzlenilebilecek en pisikopat filmlerden biriydi muhtemelen. 2009 yapımı dogtooth ile hemen hemen benzer konuları ele almaya çalışmış film. Sağlam bir miğde yardımıyla rahatça izlenilebilir.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
Liam Neeson hatrına izlenilir filmlerdendi ne yazık ki. Emekli polislerin yakasını bir türlü bırakmayan hollywood ve amerikan sokakları, bu sefer de aynı görevi üstlenmiş. Emsalini yüzlerce kere izlediğimiz filmlerden bir tanesi daha. Zaman geçirmek adına bile izlenilmez, tabiki Neeson hayranı değilseniz.

Kendisi de keşke artık orta sınıf filmlerde oynamaktan vazgeçse!
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 340 Average listal rating (202 ratings) 6.3 IMDB Rating 6.8
Duygusal film yapmak demek izleyeni salya sümük ağlatmak demek değildir. Öyle sahneler, öyle konuşmalar yaparsın ki oracıkta düğümlenir sözler, oracıkta yutkunmalar başlar. İşte bu film onlara en iyi örnek, senenin kesinlikle en iyi dram filmlerinden biri...

Bir filmde aşk ile müziği bu kadar göze sokmadan birleştirebilmek de bir diğer artı. Oyuncuların rollere kusursuz şekilde uyduğunu, diyalogların son derece sade olduğunu belirtmeden de geçemeyeceğim.

Çok çok kaliteli film kesinlikle. Kendinizi yerine koymak isteyeceğiniz bir karakter mutlaka bulacaksınızdır. Hatta hayatta hep ''acaba'' dediğiniz bir karakter olacaktır bu mutlaka..

Acaba neler olabilirdi?
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 373 Average listal rating (229 ratings) 7.9 IMDB Rating 7.9
Dolandırıcılık üzerine izlediğim en temiz filmlerden biriydi. ''Temiz'' derken, anlatımı, olayların gelişimi o kadar net ve sıralı bir şekilde ilerledi ki, film izlerken kendiliğinden aktı resmen.

Her kesim izleyiciyi tatmin edecek şekilde devam eden film sonu ile de izleyiciyi tatmin etti. Yılın en güzel sakin aksiyon filmlerinden biri...
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 372 Average listal rating (229 ratings) 7.4 IMDB Rating 7.7
Flipped (2010)
Ufak yaşlarda tanışan, birbirlerinden çok hoşlanmayan kız çocuğuyla erkek çocuğunun yürekli ısıtan hikayesi. Filmin giriş yazısı da film kadar klişe oldu farkındayım...

Boş zamanda izlenilecek '' içinizi ısıtacak kısa hikayeler'' tadında ilerleyen film ne yazık ki çok bir şey vaad etmiyor. Boş zamanda izlenilebilir.
UnjustLucifer's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
Load more items (130 more in this list)

Added to
Related lists

Watched in 2014
70 item list by Juldeenious
12 votes
The Good & The Bad - Movies Watched In 2014
441 item list by AKB48Fan
34 votes 4 comments
Movies watched in 2014
110 item list by Miklécio Costa
18 votes
50 Worst Movies Watched in 2014
50 item list by nathan
4 votes
Movies i've watched in 2014
15 item list by ILuvMovies78
1 votes
Top 50 movies I watched in 2014
50 item list by Star Alchemist
3 votes
TV Watched in 2014
54 item list by keiju
9 votes
Anime watched in 2014
16 item list by [REDACTED]
3 votes
Movies watched in 2014
20 item list by Kookosbanaani
17 votes 3 comments
2014: Turnabout Intruder
48 item list by Meche
7 votes

View more top voted lists

People who voted for this also voted for


More lists from UnjustLucifer