"23.3.
Vaikkei itse elokuva ole visuaalisesti tai sisällöllisesti kummoinen tapaus Bergmanin tuotannossa, sen syvin funktio on yksinkertaisuudessaan tavattoman hellyyttävä. Muutamia todella musertavia ja sisintä riipiviä mestariteoksia luonut ohjaaja halusi sisimmässään vain saada yleisönsä nauramaan? Tämäkin elokuva voisi täysin erilaisella lähestymistavalla mutta miltei samalla juonenkululla olla herran myöhempien mestariteosten kaltaista feelgoodia. Toisaalta kenen tahansa ohj"
"20.9.
Komediapuoleltaan hyvin epätasainen, mutta hyvin näytelty leffa, joka kuitenkin viihdyttää erinomaisesti. Eva Dahlbeckin hymy on jälleen kerran niin valloittava, että pisteitä tulee avokätisesti."
"4.11.2009, DVD
Sitä vähän toimivampaa Bergman-komediaa, aika pitkälle samanlaista meininkiä täynnä kuin Kesäyön hymyilyä. Tarinan rakenteessa käytetään aika paljon flashbackeja, mikä tässä tapauksessa hieman häiritsee kokonaisuutta, mut pääosin täs on kuitenkin ihan sujuvaa juttua ja pari varsin hyvää kohtausta. Björnstrand ja Dahlberg on kans molemmat erinomaisia valintoja pääosiin."
Mustanaamio7 added this to a list 4 years, 2 months ago