Explore
 Lists  Reviews  Images  Update feed
Categories
MoviesTV ShowsMusicBooksGamesDVDs/Blu-RayPeopleArt & DesignPlacesWeb TV & PodcastsToys & CollectiblesComic Book SeriesBeautyAnimals   View more categories »
Avatar
Added by umutakincioglu on 10 Aug 2013 12:14
57112 Views No comments
2
vote

Tavsiye Filmler

Add header image

Choose file... or enter url:
Sort by: Showing 1-50 of 73
Decade: Rating: List Type:
Mektuplar vasıtasıyla kimliği gizli bir şekilde anlatılan The Perks of Being a Wallflower, 90′lı yıllarda lisede birinci olmuş sınıf öğrencisi olan Charlie’nin hayat hikayesini anlatmaktadır.

Çok utangaç ve bir o kadarda duygusal bir kişiliğe sahip olan Charlie, bir yandan değişen çevresini gözlemlerken bir yandan da en iyi arkadaşı Michael’ın yakın zamandaki intiharıyla uğraşmaktadır.

İngilizce öğretmeni Bill, ona okuması için ekstradan kitaplar vererek hayata katılmayı öğretmeye çalışır ve Bill’in çabaları Charlie’nin tecrübeleriyle açığa çıkacaktır.

Hikaye boyunca Charlie; kendisini unutmasına sebep olan kötü bir çocuklukla, kürtaj, uyuşturucu ve seksle uğraşarak, eşcinsellik ve etrafındakilerin yargılarına maruz kalarak yaşama katılmaya çalışır.

Charlie çocukluğun basitliği ve yaklaşmakta olan gelecek fikri arasında sıkışıp kalmıştır, etrafındaki dünyayı izlemek ve ona katılmak arasında sıkışıp kalmıştır, arkadaşları ve ailesinin sorunlarının ortasında sıkışıp kalmıştır.

Gençlik, komedi, dram,romantik bence bu dört türü de içinde barındıran bir film.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 803 Average listal rating (546 ratings) 7 IMDB Rating 7
Snowpiercer (2013)
En sevdiğim cinsten!

Filme başlamadan önce konusunu okusan, sıradan, başarısız olabilecek bir film diyebileceğimiz tarzdan ama güzel olanda bu değil mi, ters köşe ?

Filmin konusuna bakacak olursak;
Yıl 2031 ve dünyanın sonu gelmiş. Her yer buzullarla kaplı. Bir tren var şuanki yaşadığımız sistemi andıran. Bu trende ekolojik bir denge var ve sağ kalmayı başarabilen insanlar. Bu insanların etkileşimini gösteren bir film.

Ezilenlerle, ezenlerin mücadelesi.. Benim için filmin özeti.

Olağan filmlerin dışında farklı bir film. Gideceği ve duracağı yeri çok iyi belirlenmiş ve insanı başlar başlamaz içine alan bir film.

Kesinlikle tavsiye ederim ve bu film için benim nacizade görüşüm; 2013 yapımı olan filmler içerisinde gerçekten saygı gösterilmesi gereken bir film.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 884 Average listal rating (645 ratings) 7.5 IMDB Rating 8
The Revenant (2015)
BÜYÜK GOYGOY !

Leonardo'ya goygoyla Oscar'ı da aldırdık. Hadi gözümüz aydın...

Leonardo ve Innaritu birleşmesinden nasıl bir şey çıkacağı çok merak ediliyordu. İkisi de kaliteli işlere imza atan başarılı kişiler.

Teknolojinin ilerlemesi ile beraber sinema artık hikayeden ibaret değil. Seyirci daha farklı şeyler bekler oldu. Teknoloji ile beraber sinema için "görsel sanat" diyebiliriz. İnnaritu'da bu sanatın en önemli sanatçılarından. Bu sebeple, insanda ister istemez bir beklenti oluşuyor.

The Revenant, “The Revenant: A Novel of Revenge” adlı romanından uyarlandı. Bu yapıt için en kaba tabirle intikam filmi de diyebiliriz. Film, vahşi bir dünyada hayatta kalma mücadelesini iliklerimize kadar hissettiriyor. Yönetmen ve görüntü yönetmeninin usta olduğunu düşünürsek filmin detay kısımları zaten işin en kolay yanıydı. Aslında en zor olan kısım bu kişiler için en kolay iş...

Filmin teknik ekibi bu alanda bir çok şeyi başarmış kişiler olduğu için film zaten belli bir seviyeye çıkıyor. Tam da burada insan senaryo ve oyuncu seçimini merak etmeye başlıyor. Oyunculuk performansları ve senaryo seyirciyi filme ya daha çok çekecek ya da bana göre değil, dedirtip güzel filmler rafında kendine yer bulduracak.

Bu yapıt, benim film zevkime uyan bir film değil. Oyunculuk performansları gerçekten çok başarılı ama filmin konusu ve yer, zaman, mekan üçlüsü bana hitap etmiyor. Renkler ve zevkler tartışılmaz. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu yapıt size hitap bile etmese içine çekecektir. Filmi kaliteli yapan olayda tam olarak bu zaten.

Çok daha iyilerini seyrettim ama bu filmi de o "kaliteli filmler rafına" koyuyorum. Sistemli ve bütünlüğünü sağlamış bir film arıyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 1154 Average listal rating (610 ratings) 7.2 IMDB Rating 7.4
Lincoln (2012)
LINCOLN.. Benim en iyi 3 filmim arasına girebilen bir film. Tavsiye üzerine açıp izlediğim ve izlerken o geçen iki saatin nasıl geçtiğini anlayamayan ben.

Kadro zaten efsane özellikle de Daniel Day-Lewis ismine parantez açmak isterim ki bu filmle beraber üçüncü kez "En İyi Erkek Oyuncu" dalında Oscar alarak bu kategoride bir ilki başardı.

Filme gelecek olursak, film yavaş bir film. Günümüz seyircisi ilk dakikasından son dakikasına kadar bol aksiyon istiyor ama bu film o durağanlığıyla sizi öyle bir içine alıyor ki siz bile hayretler içinde kalıyorsunuz.

Biyografi-Tarih kategorisinden hoşlananlar için izlenilmesi gereken bir film ki şayet bu filmi daha izlemediyseniz ileride "mağaradan ne zaman çıktın" esprisi ile karşı karşıya kalmanız muhtemeldir.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 32 Average listal rating (18 ratings) 7.6 IMDB Rating 7.9
Bayıldım !

Yılmaz Erdoğan'ın ellerine sağlık.

İki tane şair ve keşfedilmemiş hayatları. Çok güzel hazırlanmış bir senaryo güzel bir kurgu ve işleyiş. Açıkçası bir sonraki sahneyi merak etmedim desem yalan olur.

Türk sinemasında böyle tek tük filmler çıkıyor ve ağımıza bir parmak bal çalıp kayboluyor. Bu film Türkiye standartlarının üzerinde olmuş.

Şimdi oyunculara gelecek olursak. Kıvanç Tatlıtuğ oldu. Bu adam gerçekten iyi bir aktör oldu. Birçok farklı karakterde çıktı karşımıza ve hepsini başardı. Yiğidin hakkını yiğide vereceksin. Nacizade bir öneri artık Kıvanç Avrupa'ya doğru açılmalı. Ve diğer başarılı olan oyuncu; Mert Fırat. Gerek karakteri gerekse duruşu ile zaten beğendim bir adamdı ama bu filmle oyunculuğunda da üst seviyeye çıktığını gördüm.


Velhasıl kelam gerek oyunculuklar gerekse senaryo ve kurgu bu filmi güzel bir noktaya getirmiş. Kesinlikle izlenilesi bir film.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 464 Average listal rating (303 ratings) 6.7 IMDB Rating 7.2
The Equalizer (2014)
Konu olarak diğerlerinden pekte farklı bir film değil. Yine elini ayağını bu işlerden çekmiş ve kendi kendine mütevazi bir hayat yaşamaya çalışan emekli ajan ve onun macerası.

Aslında bu tarz filmleri Hollywood'da pek çok kez görebilirsiniz İzlemeden öncede varsayımları çok çok rahat bir şekilde yaparsınız. Bu filmi izlemeden önce de aynı şeyleri düşündüm. Az buçuk neler olabileceğini tahmin edebiliyordum.

Fakat; olmadı.

Öncelikle şunu söyleyeyim; senaryo çok güzel işlenmiş. Bayağı bir incelikle işlenmiş. Eh senaryoyu hallettik sırada aksiyon sahneleri var. Bu sahneleri de diğerlerinden farklı bir şekilde de ele alınca film zaten bir tık kendini ileri atıyor. Üstüne de ana kahramanımızı öyle güzel hazırlamışlar ki. Öldürülebilir ama öldürülemez. Tarama tüfekli değil, yaratıcı zekaya sahip kahraman. Yani alışılagelmiş tek adam filmlerinden biraz farklı. Durum bu olunca filmin tadı da bir başka oluyor.

Son olarak şunu belirtmeden olmaz; Denzel Washington muazzam bir performans sergilemiş.

İzlenmeli. Bu senenin kıymetlilerinden.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 852 Average listal rating (629 ratings) 7.5 IMDB Rating 7.7
Ex Machina (2014)
Denemeler her zaman keyiflidir.

Bilim kurgu filmlerini sevmeyen ben, 2014 yılından itibaren bazı bilim kurgu filmlerine hayran kalıyorum.

Teknoloji ve yapay zeka filmlerine yeni bir deneme daha. "Her(2013)" filmini izleyenler olmuştur muhakkak. O filmin geliştirilmiş hali. İşleniş aynı değil, fikir aynı sadece bunu belirtmekte fayda var.

Bu tarz filmlerin en can alıcı noktası; izleyici de oluşturacağı soru işaretleri... Bu filmde bu işin tadı biraz kaçsa da gayet kaliteli başarılmış. Seyir zevki yüksek, insanı sıkan cinsten değil. Mantıklı ilerlemesi çok önemlidir bu tarz yapıtlarda ve film kendi mantığı içerisinde doğru ilerlemiş. Zaten adı üstünde "yeni bir deneme". Daha önce bu tarzda fazla bir örnek göremediğimiz için fazlaca yargılayamıyoruz. Belli başlı ana etkenler vardır ve bunun doğrultusunda başarılıdır.

Kesinlikle tavsiye ederim.

Son olarak; hayatta her zaman bir takım şeylerin habercisi olarak sinemanın kullanıldığını düşünmüşümdür. Bu tarz filmlerde bizlere "Yeni Dünya" hakkında ipuçları veriyor.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 171 Average listal rating (103 ratings) 6 IMDB Rating 6.5
Child 44 (2015)
Dönem filmi...

Öncelikle filmin konusundan bahsedecek olursak; Sovyet Rusya'sında ki çocuk cinayetlerini ve devletin bu cinayetleri gizlemesini anlatıyor.

Oldum olası dönem filmlerine bayılmışımdır. Ancak bu filmler içerisinde de elbette iyi ve kötüler bulunmaktadır. İyi olanı çok lezzetli, kötü olanı ise bir o kadar heves kırıcı oluyor. Öncelikle senaryo iyi yazılmış olmalı. Sonra kurgu iyi olmalı ve en sonunda da oyunculuklar başarılı olmalı. Yönetmene hiç değinmiyorum çünkü o zaten en iyilerden seçilmiş olmalı. Aksi bir durumda dönem filmi çekmeye ve yapmaya girişilmez.

Yukarıda dönem filmleri için lazım olan ana şeyleri sıraladım ve bu film bunların hepsini başarılı bir şekilde oluşturmuş. Geriye sadece ince dokunuşlar kalmış; Kılık kıyafet, müzikler vs...

Bir küçük parantezde Tom Hardy için açmak isterim. OLMUŞ ! Aksanı olmuş, sesi olmuş, tipi olmuş, oyunculuğu olmuş. Zaten belli bir standart sahibiydi. Şimdi, kaliteli oyuncular sınıfına terfi etmiş.

Kesinlikle izlenilmesi gereken bir yapıt.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 1216 Average listal rating (802 ratings) 6.6 IMDB Rating 7.3
“Now You See Me”

Film, gösteri yaptıkları sırada banka soyabilen dünyanın en iyi sihirbazlarından oluşan bir grubun, peşine takılan FBI ile olan heyecanlı macerasını anlatacak.

Oyuncu kadrosuna bakacak olursak ;Morgan Freeman , Mark Ruffalo , Jesse Eisenberg , Woody Harrelson , Dave Franco gibi başarılı oyuncuları da içinde barındırıyor bu film.

Yaklaşık 115 dakika süren bu filmde bir dakika bile olaydan kopmadım. Bu konuda başarılı bir yapıt seni içerisinde tutuyor ama farklı bir açıdan bakacak olursak "yok canım" diyeceğimiz birçok yerde oluyor. Pekala o zaman bu farklı bakış açımıza şöyle bir karşı tez sunayım. Filmimiz "sihir ve sihirbazlar" üzerine değil mi ? Her şeyi normal kabul edin ve filmin keyfini çıkarın. Cem Yılmaz'ında dediği gibi 'gemici zihniyeti ile film mi izlenir ?'

Gerek oyunculuklarla, gerekse görsel şölen anlamında sizi doyuracak bir film. Eksiklikleri yok mu ? Elbette var. Fakat eksiklikleri, izleyen herkes kendi yorumlar ve değerlendirir.

Güzel vakit geçireceğiniz bir film ve sonunda filmin artıları ve eksilerini kafanızda tarttığınızda, kafanızda oluşan algı eminim ki film konusunda epey doyuracaktır. :)
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 266 Average listal rating (151 ratings) 7.2 IMDB Rating 7.6
Disconnect (2012)
Ailesini aramaya vakit yaratmakta zorlanan işkolik bir avukat, sırları internet ortamına yayılan bir çift, bir sınıf arkadaşına internet üzerinden numara çeviren çocuğunu yola getirmeye çalışan emekli bir polis memuru ve kariyer peşinde koşan bir bir gazetecinin yetişkin sitelerindeki mücadelesi…

Tüm bu karakterleri aynı noktada buluşturan tek şey ise çağımızın buluşu internet! Birbirinden farklı bir grup insanın hayatı üzerinde yaptığı benzer etki vurgulanıyor.

Filmin oyuncularına bakacak olursak; Jason Bateman, Jonah Bobo, Haley Ramm isimlerini görmüş olacağız.

"İnternet".. İnternet sizce yararlı mı zararlı mı ? Sorunun cevabı; her ikisi de ...

Filme başlarken tereddütlüydüm ve alternatif filmlere yöneldim ama sonra bu filmde beni çeken bir şey olduğunu farkettim. Aslında bu filmde internette günlük yaşantımızın olduğunu gördüm..

Türünde belirtildiği gibi tam bir dram filmi. Hani ağlamak istersiniz de ağlayamazsınız ya ve o anda boğazınızda bir şey belirir sanki göz yaşlarınız orada kalırmış gibi.. O duyguyu film bize çok güzel yaşatıyor.. Aksiyonu ve dramı güzel bir şekilde birleştirip bize sunan bir film. İzlemenizi tavsiye ederim..
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 927 Average listal rating (668 ratings) 7.5 IMDB Rating 8
The Martian (2015)
Senenin kaliteli filmlerinden...

Etrafta dönen goygoyundan dolayı bu filmi izlemeyi bir süredir erteliyordum. Genel olarak beğendim diyebilirim. Eksiklikleri yok mu bence çok fazla ama bu filme nereden baktığınıza göre de değişebilir.

Öncelikle filmi, Interstellar(2014) filmi ile lütfen kıyaslamayınız. İki farklı film olarak düşünmeniz filmden keyif almanızı sağlar.

Filme gelecek olursak; ben ki "The Bourne" serilerinden ötürü Matt Damon'a hayran olmuş biriyim. Kendisi porno film çekse bile izlerim. O yüzdendir ki film benim için zaten +1 puanla başlamıştır. Görsellik bakımından da insanı epey bir doyuruyor. Hatta ve hatta şu "her filmde bir ders olmalı" kişiler için bile tatmin edicilik var. Evet, filmden ders çıkarılabiliyor! Akıcılık fazlasıyla iyi. Film hemen seyirciyi içine alıyor. Bana en çok garip gelen şey ise Amerikan filmlerinde illa ki cinsellik olurdu ama bu filmde yok. Yani, seks isteyenleri erotik kategorisine alalım...

Filme dair ufak birkaç tane eleştirim var. Başrolün karakter analizinin yeteri kadar yapıldığını düşünmüyorum. Evet, milyon dolarlık bir yapıtta böyle bir şey olmaz evet, biliyorum. Ancak,yansıtılamamış olabilir ki genelde olur. "Psikoloji" konusunda sıkıntı var. Bazı şeyler çok "olabilir" olmuş. Filmin görselliğine ya da bilim-kurgusuna sözüm yok. Muhteşem. Ancak, senaryonun derinleşmesinde sıkıntılar var.

Olumsuz olarak bahsettiğim şeyler sizleri etkilemesin. Bu bahsettiğim şeyler de olsaydı zaten film kusursuz olurdu. Bilmem anlatabildim mi ?

Bilim-kurgu sevenlere kesinlikle tavsiye ederim.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 254 Average listal rating (156 ratings) 7.3 IMDB Rating 7.4
In the House (2012)
2012 yılı Fransa yapımı olan bu filmin konusu;

Gizlice sınıf arkadaşlarından birinin evine giren 16 yaşında bir erkek çocuğu, Fransızca dersinde yazdığı kompozisyonlarda bu olaydan bahseder.

Fransızca öğretmeniyse öğrencisini çok yetenekli bulduğu için bu kompozisyonları okumanın tadını çıkarırken bu olaydan kimseye bahsetmez. Ama bu durum başlarına dert açacaktır.

Filmin yönetmenliğini François Ozon yaparken başrollerini ise Fabrice Luchini, Ernst Umhauer ve Kristin Scott paylaşıyor.

Tür olarak gerilim ve gizem olan bu yapıtta gerçekten dikkat etmelisiniz. Kafayı çizebilirsiniz :)
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 795 Average listal rating (567 ratings) 7.4 IMDB Rating 7.8
Yönetmenliğini Paul Greengrass'ın yaptığı Captain Phillips filmi 2009 yılında yaşanmış "gerçek bir olayı" konu alıyor.

Filmin konusuna gelecek olursak;

Maersk Alabama adlı yük gemisi Somali açıklarındayken Somalili korsanlar tarafından ele geçirilir ve bütün heyecan burada başlar.

Dram ve macera türündeki bu gerçek olaydan esinlenen bu filme diyecek gerçekten fazla söz yok. İzleyeni filme doyuruyor çok net! Belki bu tarz filmleri sevmiyor olabilirsiniz ama başrolünde Tom Hanks gibi benim çok sevdiğim oyuncu olunca filmin cazibesi ister istemez büyüyor.

Tom Hanks bence bazı saçma sapan filmlerinden sonra ben bir film yapayım neden Tom Hanks olduğumu herkese tekrar bir göstereyim demiş.Muazzam bir oyunculuk!

Hani derler ya anlatılmaz yaşanır diye sanırım bu filmde anlatılmaz hem yaşanır hemde izlenir..
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 260 Average listal rating (147 ratings) 7 IMDB Rating 6.8
The East (2013)
Eski bir FBI ajanı olan Sarah Moss özel bir güvenlik şirketinde özel müşterilerin koruması olarak işe başlar. Firmanın patronu, Sarah'ının yeteneğini fark eder ve onu daha özel bir göreve seçer. Sarah, "The East"adındaki örgüte sızıp, içeriden istihbarat toplayacaktır.

Anarşist bir örgüt olan The East'in hedefinde yolsuzlukları ve suç dosyaları örtbas edilen belli başlı şirketleri çökertmek vardır.

Film dünyaya verilen zararların, bir örgüt tarafından yasal olmadan verilen mücadeleleri anlatıyor. Örgüte ajan sızar bu ajan genç ve güzeldir. Aralarına girdikten sonra doğru-yanlış arasında ikilemde kalır ve hangisi dogru taraf karar vermek zorundadır.

Çevreye ve insanlara verdikleri zararın farkındalar ama hiçbir şey olmamış gibi ceplerini para ile doldururlar. Bu insanlara vermek istediğimiz ama sistemden ötürü veremediğimiz bütün tepkileri veren bir film.

Senaryo olarak başarılı bulduğum bir yapıt. Farklı bir film olmuş. Evet mükemmel değil ama izlenmesi gereken bir film !

umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 1024 Average listal rating (699 ratings) 7.8 IMDB Rating 8.1
Prisoners (2013)
Öncelikle filmin konusundan bahsedecek olursak;

İki aile şükran günü buluşurlar ve güzel güzel eğlenirler. Her şey yolunda giderken, iki aileninde küçük kızları Anna ve Joy kaybolurlar. . Saatin ilerlemesine rağmen iki küçük kız ortaya çıkmayınca panik dolu anlar ortaya çıkar. Polise başvururlar ancak sonuç alamazlar. Bununla birlikte Keller Dover (Hugh Jackman),genç ve yetenekli bir dedektiften yardım isterler. Ancak dedektifin bilmediği, kendisinin suçlunun ve masumun birbirine karıştığı şaibeli bir olayın içerisinde bulacak olması.

Son zamanlarda izlediğim en iyi dram ve gerilim filmlerinden birisi hatta ve hatta en iyisi! Kesinlikle izlenmeli ve izlettirilmeli !
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 146 Average listal rating (95 ratings) 7 IMDB Rating 7.3
Norveç yapımı bir film.. Tavsiye üzerine izlediğim ve bundan önce izlemediğim her gün için lanet ettiğim bir film..

Konusu;

Max, Finlandiya’da komünistlerle çarpıştıktan sonra Nazi yönetimindeki Norveç’e döner. Nazilerle mücadele eden Norveç direnişine katılır. Max yakalanınca İskoçya’ya kaçar. Norveç’e döndükten sonra ise büyük bir göreve kalkışır. Alman gemilerini bombalayacaktır. 2. Dünya Savaşı’ndaki en şöhretli sabotajcılardan birini anlatan gerçek hikayeye dayanan biyografi filmi.

Benim için öncelikle; Nazi-2.Dünya Savaşı.. Filmi çekici kılan şeylerdi. Hızlı bir film değil veya bol bol aksiyon sahnesi yok ki bence tadında her şey ama genel olarak yavaş geçen bir film.

2. dünya savaşı filmlerinin genel özelliği olan bol çatışmalı sahneler yerine daha çok diyaloglar hakim bu da bazen sıkıcı ama genellikle seyir keyfi olarak daha üst düzey bir film ortaya çıkmasına sebep olmuş..

İzlemeyenin pişman olacağı bir yapıt.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 1296 Average listal rating (773 ratings) 7.1 IMDB Rating 7.2
Vay canına !

Öncelikle konusundan bahsedeyim;

İngiltere'de uzun bir süre başbakanlık yapmış "Adam Lang" hayatını bir yazarla anlaşarak anlatmak istemektedir. Belkide hayatını riske etme pahasına... İşte hikayede tam burada başlıyor. Kirli işler, yalanlar, karmaşık ilişkiler...

Şu bilgiyi de vereyim sizlere;

Robert Harris'in "THE GHOST" adlı romanından uyarlanan, bir İngiliz bakanın anılarını yazmak için kiralanan ve çalışmaları sürerken, ortaya çıkan bazı gerçeklerle bir anda kendisini büyük bir tehlikenin içinde bulan bir yazarın öyküsünü anlatan bir film.

Yaklaşık olarak 128 dakika süren filmin ilk bir saatini at çöpe gitsin ama sonraki bir saat insanı yer bitirir. Evet film bana kalırsa gereksiz uzun o bahsettiğim ilk bir saatinde bazı ayrıntıları vermeye çalışıyorlar ama buda seyirciyi sıkabiliyor. Değişik tarzda bir film ve her insana uymaya bilir. Uymadığı gibi o ilk bir saat içinde "amaaan bu ne ya, başka film izleyeyim" dedirtir insana.Ancak filmi kapatan o sonraki bir saati izlemediği içinde bin pişman olacaktır.

İzlenmesi gereken bir film.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 13 Average listal rating (8 ratings) 6.9 IMDB Rating 7.3
Guilty (2011)
Bu film, son zamanların en önemli hukuki hatası, Outreau davasında mahvedilen Alain Marécaux ile karısının gerçek hikâyesini anlatıyor. Aile babası Marécaux ve karısı 2001 yılında,Outreau’da on iki kişiyle birlikte, çocuklara karşı cinsel istismar suçlamalarıyla tutuklanırlar, fakat gerçekte böyle bir suç işlememişlerdir. Masumiyetini ispat etmeye çalışır ancak kimse dinlemez ve Marecaux adaletsiz ve insanlık dışı bir hukuk sisteminin kurbanı olur.

Fransız yapımı bir film. Şunu çok açıkça belirtmeliyim ki kaliteli Fransız filmlerin tadı bir başka oluyor.

Yaklaşık olarak 95 dakika süren film beklenildiği gibi yavaş, kapalı mekanlarda(hapishane,mahkeme,hastahane) çekilmiş. Aksiyonlu bol heyecanlı film arıyorsanız "haydii başka kapıya"..

Gerçek olaylardan alınması, senaristin diyaloglara ekleme yapması, yönetmenin kendi dokunuşlarını yapması filmi dahada güzel ve çekici kılıyor. Gerçekten çok beğendim, beğenmeyenler veya bu tarz filmleri sevmeyen insanlar olabilir elbette ama ben onların aksine bu filme bayıldım !

-Kafayı çizen film..
-Dramı dibine kadar yaşatan film..
-Maalesef ki Türkiye'deki sözde "adalet" sisteminin Fransa'daki versiyonunu sunan film !

İZLE, İZLETTİR!
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 287 Average listal rating (181 ratings) 6.9 IMDB Rating 7.1
Gerçek olaydan aktarılmıştır.

Filmin konusu;

1970'de meydana gelen bir uçak kazasında Marshall Üniversitesinin tüm futbol takımını ve teknik ekibini kaybetmiştir. Yeni sezonda takımın başına çok fazla ünü ve deneyimi olmayan Jack Lengyel gelir ve kimsenin istemediği o işi üstlenerek takımı tekrar bir araya toplar.80'lerde Amerikan Futbol efsanelerinden olacak takımın okuldaki branşının kapanmasına engel olur ve efsaneler yaratır.

Spor filmi.. başarı öyküsü..gerçek olay..

Klasik amerikan spor filmlerinden hiçbir farkı yok. Ağır dram, komik anlar, koç etkisi ve şehrin spora olan aşkı. Bunların hepsi her amerikan spor filmlerinde vardır fakat bu filmin gerçek olaydan alıntı olması sizi filmin içinde daha çok tutuyor. Acaba şimdi ne olacak diyede merak ediyorsunuz. Sakin ve rahat bir şekilde film izlemek istiyorum derseniz bu filmi tavsiye ederim..
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 77 Average listal rating (40 ratings) 5.4 IMDB Rating 5.2
Open Windows (2014)
2014 yılı film sektörü için berbat geçti demiş de olsak aslında bu yıl sinemaya yeni bir şey kattı. "Teknoloji".

Her, Transcendence, Lucy ve Open Windows. Bu dört film bana göre bu senenin açık ara fark yaratan filmleri. Nedeni ise çok basit; "İLK". Bu sene ortaya çıkan benim tabirimle "teknoloji türü" ilk örneklerini 4 ayrı film ile verdi. Eh meşhur bir sözümüzde de dediği gibi; "ilk elin günahı olmaz."

Aslında teknoloji ile arası çok iyi olan biri değilim. İngilizce de kullanılan o "derdimi anlatacak kadar" tabirini bende teknoloji için söylüyorum. " İşime yarayacak kadarını biliyorum."

Bu sene izlediğim en iyi film olabilir. Teknolojiyi sev ya da sevme veya anla ya da anlama. Bu film her şeyiyle farklı.
Kesinlikle tavsiyedir
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 7 Average listal rating (7 ratings) 8 IMDB Rating 7.4
Öncelikle yazan ve yöneten Kerem Deren'e kocaman bir eyvallah !

Sonraya gelecek olursak, "Kerem Çatay ve Ay yapım" ister dizi olsun ister film, daha başarısız bir yapıtları yok, görmedim. Onlara da kocaman bir eyvallah !

Filmin konusu; Eylül güzel ve neşeli bir kadındır.Sonra bir gün şanssız bir kaza yüzünden son bir ayını unutur.Ailesi, arkadaşları her şeyin yolunda olduğunu söyleyip dururken, Eylül bir şeylerin ters gittiğini düşünür ve hatırlamadığı bir ayın peşinden Bozcaada'ya gider.Hikaye burada başlar.Aslında hikaye bir soruyla çoktan başlamıştır.
"Eylül. Beni hatırlamıyor musun? Sen burada, bu adada bana aşık oldun."


Film tür olarak dram-romantik ama baya baya işlemişler bu duyguyu.

Avrupa sineması, Hollywood derken birçok film izlerim kendimce. Bu filmin adını "ingilizce" "fransızca" "ispanyolca" yapalım, filmin yapımının yapıldığı ülkede bu filmin goy goyu bitmez.

Hani çok ağlayasın gelir ama ağlayamazsın yada şöyle düzelteyim ağlamamak için kendini sıkarsın da boğazında bir şeyler düğümlenir ya,, hah işte o duygu ! Bu film bana onuda tattırdı, kahkahada attırdı..

Ben çok beğendim ve izlerken içimden "keşke daha erken izleseydim keşke ilk çıktığı gün gidip izleseydim" dedim ki kolay kolayda diyemem bunu.


Hepimizin hayatına "Eylül"ler girmiştir ve geçmiştir. Ben o beyazperdeye bakarken kendimi gördüm, geçmişimi gördüm "Eylül"ümü gördüm ve geçmiştiri belkide geçmemiştir diye de düzelttim.

Kesinlikle izlemenizi isterim !

"İnsan bi mucizeyi nasıl tekrarlar bilmiyorum."
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 1397 Average listal rating (928 ratings) 7.8 IMDB Rating 8
Her (2013)
Yalnız yaşayan bir yazar ve yazarın tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek olan bir işletim sistemi. Gerçekten TÜM ihtiyaçlarını!

Güzel bir dram-romantik örneği.

Açıkçası ben filme bayıldım. Nedeni çok basit. Bu film türünü bir yol olarak düşünün ve çoğu film bu yolu aynı araba, aynı hız ve aynı kadınla geçiyor. Fakat bu filmde araba değişik, hız çok farklı ve kadın tamamen alışa gelmişliğin dışında.(burada arabayı senaryo, hızı işleyiş, kadını da oyunculuk olarak nitelendirin)

İlişkileri, yalnızlığı, insanî duyguları ve hisleri bunlar kıskançlık, ego vs gibi sıralayabiliriz. Çok güzel sunmuşlar. Sıkmadan ve merak ettirerek.

Hayran kaldığım başka bir nokta ise; yapay zeka denilen fenomeni adeta bir "kaltak" olarak kurgulamak bir senarist başarısıdır. Hayran oldum ve açıkçası bu kimsenin aklına dahi gelmezdi.

Film bize gerçek ilişkilerden kaçışı ve kolayı seçişimizi çok akıcı bir şekilde vuruyor.

Ayrılık çilesini ve tabanlarda bağlanma sıkıntısını yaşayanlar büyük keyif alacaklar.

Oyunculuk güzel, senaryo özgün.

Kesinlikle gideri çok fazla.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
Acayip beğendim..

Dakika dakika büyüyen bir yerli film. Sherlock Holmes tadında. Bizim yerli Sherlock'umuz da İmam.

Tamamen zeka işi. Zaten mütevazi bütçeli filmlerin tek kurtaracak yanları "zeka". Yanına bir de güzel oyunculuklar ve oyuncular girerse, o işin bütçesi falan konuşulmaz. Eleştirisi de olmaz.
Filmin eksik yanları yok mu ? Elbette var. Ama ne gerek var ki filmi gömmeye ? Yerli sinemayı geliştirecek yapıtlar, işte bunlar. Varsın,olsun eksikleri. Yavaş yavaş bu tarz zekalı filmler gelecek. Ben inanılmaz keyif aldım. Dakika dakika film içine çekiyor ve bilinmezlikler artıyor. Ve son yarım saatte de o düğümler bir bir çözülüyor.

Tek üzüldüğüm nokta; şu filme bir bu kadar daha bütçe verilse uluslararası film çıkacak olması. Onur Ünlü bu filmin hem senaristi, hem yönetmeni hem de yapımcısı. Kendisi zaten kaliteli bir adam da, bu denli kaliteli film yapması da kaliteli olmuş. Ayrıca filmin bir başka senaristi de Sırrı Süreyya.

Kesinlikle, şiddetle tavsiyedir.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 61 Average listal rating (35 ratings) 6.7 IMDB Rating 6.8
Frequencies (2013)
Film hakkında bir şeyler karalamak, izlemesinden daha zor. Nereden başlayacağım, nereden, neyi, nasıl birleştirip ortaya bir veri çıkaracağımı bilmeden yazıma başlıyorum...

İlk olarak filmin konusundan bahsetmem gerekirse; hikaye, sıfırın altında bir frekansa sahip bir erkek ile alışılmışın üstünde bir frekansa sahip olan bir kızın arasındaki ilişki üzerinden ilerliyor. Daha fazla bilgi "spoiler" olur. O yüzden filmin konusundan bu kadar bahsetmek yeterlidir.

Ayrıca bu yapıt,romantik-Bilim Kurgu-Felsefe (sci-philosophical-romance) janrında yapılmış olan ilk filmdir.

Son iki senedir "ilkleri" fazlasıyla izleme fırsatı yakaladım ve en çok beğendiğim bu film oldu. Sanırım bunun nedeni de zor anlaşılıyor olması. Esasında film anlatmak istediği asıl şeyi, değinmek istediği başka bir şeyin içerisinde anlattığı için filme hayran kaldım.
Zor olan her zaman daha tatlıdır değil mi?

Filme dair birkaç uyarı yapmakta fayda var. Aksiyon veya hız isteyenler başka kapıya. Ancak bu demek değildir ki film akıcı değil. Aksine film ilk dakikasından son saniyesine kadar sizi içine çekecektir. Filme başlar başlamaz da çok değil birkaç dakika sonrada aklınızda bir sürü soru işaretleri belirecek. Merak etmeyin... Film bittiğinde o soru işaretleri dahada çoğalacak :)

Farklı şeyleri izlemekten keyif alanlara şiddetle tavsiyemdir.

Unutmadan; bu film, herkesin anlayabileceği, herkesin sevebileceği ve herkesin inanabileceği bir film değildir. Filme acımasız davranmayın, iyi seyirler...
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 252 Average listal rating (166 ratings) 6.6 IMDB Rating 7.4
Me Before You (2016)
Tekerlekli sandalyeye bağlı olarak yaşamını sürdürmek zorunda olan yarı felçli genç adam, bakıcı olarak küçük bir kasabada yetişmiş genç kadını istihdam ettir. Bu genç adam ve kadının bir araya gelişi hayatlarını yeni bir yola sürükleyecektir. İlk başta birbirlerinden hoşlanmayan ikili farklılıklarının fazlalığından yakınsa da zamanla hayatla ilgili bilmedikleri şeyleri birbirlerine öğretmeye başlarlar. Birbirlerine aşık olan karakterleri şimdi daha da zorlu bir sınav beklemektedir...
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 130 Average listal rating (86 ratings) 7.2 IMDB Rating 7.2
'71 (2014)
Kuzey İrlanda sorunun devam ettiği 1971 yılında Belfast'ta bir ayaklanma çıkar ve ayaklanmayı bastırmak üzere bölgeye askeri bir birlik gönderilir. Bu birliğin içinde yer alan Gary Hook adlı genç İngiliz asker, birlikleri tarafından bu bölgede unutularak birliğinden ayrı düşer. Ölümün kol gezdiği sokaklarda bir başına kalan ve aklı karışan Gary, hem IRA hem de İngiliz kuvvetlerinin hedefi haline gelirken, yalnız hissettiği topraklarda hayatta kalmaya çalışacaktır.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 20 Average listal rating (15 ratings) 7.7 IMDB Rating 7.3
Yaşanmış bir olaydan uyarlanan filmde, BM Barış Gücü adına Afrika’da görev yapan İrlanda askerleri, düşman kuvvetlerince kuşatılır ve karakollarını kahramanca savunurlar.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 435 Average listal rating (297 ratings) 7.1 IMDB Rating 7.1
The Lobster (2015)
Alternatif bir yakın gelecekte geçen filmde Yorgos Lanthimos bizi çok ilginç bir hikayeye götürüyor. Bu dünyada yalnız insanlar istenmemektedir ve görüldükleri yerde tutuklanarak tuhaf bir otele götürülmektedir. 45 günlük süre zarfında kendilerine bir eş bulamayanlar ise, bir hayvana dönüştürülerek ormana salınmaktadır. David (Colin Farrell) de buraya getirilmiştir ve kısa süre içinde kendine bir sevgili ararken tüm kuralları yıkarak buradan kaçar. Ormanlarda yalnız bir kadınla (Rachel Weisz) tanışır ve ona aşık olur.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 406 Average listal rating (259 ratings) 6.9 IMDB Rating 7.1
David Ebershoff tarafından yazılan The Danish Girl adlı 2000 tarihli romandan uyarlanan film, Danimarkalı ressam Lili Elbe'nin (gerçek adı Einar Wegener) sıradışı yaşamını beyazperdeye taşıyor. Danimarka'da ünlü bir ressam olan Einar Wegener (Eddie Redmayne) erkek olarak dünyaya gelip Gerda Gottlieb ile bir erkek olarak evlense de kendisini kadın gibi hissetmektedir. Kendisi gibi ressam olan eşi Gerda'ya (Alicia Vikander) bir gün kadın model olarak poz verdikten sonra karşı cinsten ikinci bir kişiliğe bürünmeye başlar. Bütün bu süreç, Wegener'in tarihte bilinen ilk cinsiyet değiştirme ameliyatlarından birinin objesi olmasına dek sürecek, ikilinin hem özel, hem de profesyonel hayatlarını geri dönülmez bir şekilde değiştirecektir.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 374 Average listal rating (276 ratings) 7.8 IMDB Rating 8.1
Wild Tales (2014)
Öfkenin iliklere işlediği bir toplumda, aşkların, nefretin ve intikam duygusunun hüküm sürdüğü bireylerin öyküsü... Birbirinden bağımsız 6 hikaye, ortak bir konu ekseninde şekilleniyor.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 194 Average listal rating (131 ratings) 7.5 IMDB Rating 7.3
Force Majeure (2014)
İsveçli bir aile, Fransa Alpleri'nde tatil yaptıkları sırada tehlikeli bir çığa yakalanır. Anne, baba ve çocuklar çığdan sağ kurtulmayı başarsalar da çığ ailenin rol dağılımını kökünden sarsmıştır. Baba Tomas, yeniden bu rolü üstlenebilmek için büyük bir savaş atlatmak zorundadır.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 82 Average listal rating (58 ratings) 6.8 IMDB Rating 7.1
Amerika Birleşik Devletleri'nde Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi'nde çalışan ajan Robert Mazur (Bryan Cranston), Bob Musella takma adıyla uyuşturucu baronlarının kara para aklamasında önemli bir rol oynamıştır. Sonrasında devasa uyuşturucu kartellerinin ve Pablo Escobar'ın da içinde bulunduğu kara para aklama şebekelerinin açığa çıkmasında görev yapacaktır
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 108 Average listal rating (74 ratings) 6.7 IMDB Rating 7.3
13 Hours (2016)
Michael Bay'in yönetmenliğini üstlendiği, 2012 yılında Libya'nın Bingazi şehrinde bulunan Amerikan üssüne yapılan saldırıyı konu alan filmin başrollerinde John Krasinski, Dominic Fumusa, Max Martini bulunuyor.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 203 Average listal rating (118 ratings) 6.8 IMDB Rating 7.3
Snowden (2016)
Luke Harling ile Anatoly Kucherena'nın yazdığı iki farklı kitabı kendisine kaynak alan Snowden, Eski bir CIA çalışanı olan Edward Snowden'in, yapılanma hakkında yaptığı asrın ifşasını konu alıyor. Binlerce CIA dosyasını yayan ve basınla paylaşan Snowden'in yaşamının bu sansasyonel evresine değinecek olan film, Kieran Fitzgerald tarafından senaryolaştırıldı.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 462 Average listal rating (320 ratings) 7 IMDB Rating 7.3
Guy Ritchie'nin yönetmen koltuğunda oturduğu casusluk filmi 1960'lı yıllarda Soğuk Savaş döneminde geçiyor. Uzun süredir aralarındaki düşmanlık nedeniyle çeşitli olaylarda karşı karşıya çarpışmış olan CIA ajanı Solo ile KGB için çalışan Kuryakin, uluslararası bir suç örgütünü çökertmek için işbirliği yapmak zorunda kalırlar. Bu zorlu davada ellerindeki tek ipucu ise Alman bir bilimadamının kızına ulaştıkları takdirde ilerleyecek olmalarıdır. Dünyanın büyük bir felaketten kurtulması, zamanla yarışmak zorunda oldukları bu göreve bağlıdır. 1960'lı yılların popüler dizisinden uyarlanan filmin başrollerini Henry Cavill ile Armie Hammer paylaşıyor.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 416 Average listal rating (305 ratings) 7.1 IMDB Rating 7.5
Yumurta mı tavuktan ,tavuk mu yumurtadan çıkar ?

Paradokslar da başlangıcı nasıl anlarsın ?

Genelde en hazetmediğim tür bilim-kurgudur. Hatta ciddi ciddi izlemekten keyif almazdım. Ama bu sene öyle filmler çıktı ki karşıma, "bilim-kurgudan nefret ediyorum" lafımı aldı usul usul yerleştirdi bana. Çok acayip bir şekilde de kendini aşan yeni bilim-kurgu filmlerini de merak ediyorum.

Şimdi filmimize gelecek olursak; beyninizle dalga geçecek ! Yaşadığınız o an ile dalga geçecek ! İzlerken nerede, nasıl, kim ,hangisi , ne oluyorlar kafanızın içerisinde dönüp duracak. Tam tabiri ile de "sudan çıkmış balık gibi" olacaksınız. Detayın da detayına inen bir film. Biraz daha ileriye gidecek olursam da narsizmin en uçlarda yaşandığını da söyleyebilirim. Günümüzde insanların aslında ne boyuta geldiğini bize dokundurarak gösteriyor. Tabii anlayana.

Filmin beni en çok etkileyen durumu ise; film sizi kendi paradoksunun içine sokuyor. Yani, işin aslı şu ki; film sizin filmi anlamanızla ilgili bir paradoks yaratıyor.

Hiçbir şey sorgulamadan sadece izleyin. Sakın ama sakın bakmayın, görmeyi deneyin. Bana kalırsa bu senenin açık ara en iyi 5 filminden biridir.


Son olarak bir tavsiye vermek istiyorum film ile ilgili. Yararı olacağını düşünüyorum çünkü bende yararı oldu. Yazının en başında bir soru sormuştum; "paradokslar da başlangıcı nasıl anlarsın?" diye. Filme başlamadan önce benimde aldığım ufak bir tavsiye vardı;

Paradokslarda başlangıç yoktur.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 395 Average listal rating (253 ratings) 6.5 IMDB Rating 6.5
The Giver (2014)
Kişisel görüşüm; evet bazı filmler beyni yormamalıdır. Evet bazı filmler boş zaman aktivitesi olmalıdır. Fakat bazı filmlerde beyni son damlasına kadar kullanmalıdır. İşte bunlarda benim en iyi filmlerim oluyor.

Rahatlıkla söyleyebilirim ki bu film benim bu sene ki en iyi filmlerim içerisinde yer alır hatta ve hatta biraz ileri gidip işe derinlik katacak olursam da; bu film bu sene beni etkileyen en iyi film.

Nedeni ise çok basit. İkinci dakikasından son saniyesine kadar hep sorguladım. Acabalar kafamın içinde uçuşup durdu. Peki ya gerçekten böyle bir hayat içerisinde olsak ?

Şimdi bu hayattan biraz bahsedecek olursak; bir ütopya düşünün. Yani ütopik olun ve gözünüzün gördüğü hiçbir sistemin, canınızın yandığı hiçbir düzenin olmadığını hayal edin. Fakat bunun yanında duygularınızın da olmadığını hayal edin. Edebildiniz mi ? Peki sizce hangisi daha iyi bu düzen mi o düzen mi ? Sizce yaşlılar ne kadar yanılabilir ?

Usul usul oturun koltuğunuza ve açın bu filmi. Zaman bazı şeyleri sorgulama zamanıdır.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 1077 Average listal rating (701 ratings) 6.1 IMDB Rating 6.4
Lucy (2014)
Scarlett Johansson'ın başrolünde yer aldığı ve özel yapım bir uyuşturucu kullandığında tam bir ölüm makinesine dönüşen ve özel güçlere sahip olan Lucy'nin hikayesi anlatılıyor.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 325 Average listal rating (191 ratings) 6.3 IMDB Rating 6.8
If I Stay (2014)
2014 yılının film sektörü açısından berbat bir yıl olduğu aşikar. Tabi ki biz izleyenler içinde. Elle tutulur film sayısının azlığından yakınırken, bugün böylesine tatlı bir filme denk gelmenin mutluluğu içindeyim. Çer çöp film izlemekten gerçekten sıkılmıştım !

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki; dram filmi demek, seyirciyi hüngür hüngür ağlatmak demek değildir. Türk Sinemasının ya da şöyle düzelteyim Türk yapımcı ve bu yapımcılar sırf benim filmime bütçe versin diye, sinema adına içi bomboş olan filmleri yazan senaristler lütfen bu filmi iyi izlesinler. İlla ağlatmak lazım değil. Aslında güzel olan şey hüngür hüngür ağlatmak değil, o göz yaşlarının boğazında düğümlenmesi.

Bu filmde bunu çok iyi başarmış. Kimi zaman repliklerle kimi zaman da bir sahneyle.

Filme dair başka bir düşüncem ise; ben böylesine güzel işlenen bir olay örgüsü ve aşk görmedim desem yalan olmaz.(Abartıyorum ki daha iyi anlaşılayım diye) Herşey tam kıvamında olmuş. Biraz daha üsteleseler tadı kaçacak, az daha eksik yapsalar çer çöp filmler içerisinde kendilerine yer bulacaklardı. Müzik ve aşkı bu denli iç içe ve güzel işlemeleri bu filmi bir adım daha öne çıkarıyor.

Bu senenin elle tutulur filmlerinden. Kesinlikle izlenmelidir
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 683 Average listal rating (434 ratings) 6.9 IMDB Rating 7.8
Aşk nedir ?
Aşk için nelerden vazgeçilir ?
Aşk sadece mutluluk mudur yahut mutsuzluk mudur ?
Peki ya hasta olsanız yine de aşık olur muydunuz ?
Peki ya ölüm ?
Ölüm sizce aşka engel midir ?

Konusu ile ilgilenmeden bu film izlenebilir. Çok üst düzey bir film mi diye soracak olursanız, ben size değil cevabı veririm. Fakat çok alt seviye de değil. Tam ortasında sıkışmış nereye gideceğini bilememiş bir film. Peki o zaman diyeceksiniz ki be güzel kardeşim o zaman bu filmi niye izleyeyim. Bende size diyeceğim ki; bu film araya sıkışmasıyla güzel. Hiçbir yere ait değil aynı konusunda da olduğu gibi iki genç insan, ne bu dünyaya aitler ne de öbür tarafa. Film herşeyiyle arada kalmış bir film ve bu özellik bu filme yakışmış.

İzlenebilir.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 786 Average listal rating (508 ratings) 6.4 IMDB Rating 6.8
Bilim-kurgu sevmiyorum dedikçe bu lafımı bana yedirtecek filmler çıkıyor.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki; anladığım kadarıyla film sektöründe de bir değişim var. Özellikle de bilim-kurgu filmlerinde. Mesela teknolojinin sınırı yok. Evet bundan 10 15 hatta 20 yıl önce harika bilim-kurgu filmleri yapılmadı mı, elbette yapıldı.
Örnek vermek gerekirse de "Matrix". Boxset filmlerde benim bir numaram olabilir. Fakat onlarda da bir yere kadar hep sınır vardı. Bir yerde iş "hadi lan oradan"a gidiyordu.
Artık 2014 yılındayız ve teknolojik olayların ne boyuta gelebildiğini görüyoruz. Ve bu teknolojinin yeni boyutuna göre de filmler yapılacak. Anladığım kadarıyla da bu filmlerde sınır olmayacak. İyi kurgu, iyi efekt ve iyi oyunculuklar filmi bir yere taşıyacak ama bence asıl karar çizgisi; "olur mu, olmaz mı" olacak. Eğer izleyen "olabilir" derse o film üst seviyeye geçecek.

Bu filme gelecek olursam. Bu film yukarıda ki düzene geçiş filmlerinden biri. O yüzden bu filmin günahı olmaz. Güzel kurgu, Güzel işleyiş zaten filmi üst sıralara taşıyor ama bence filme biraz daha derinlik katsalarmış "efsaneler" arasına da girebilirmiş. Kapısından dönmüş.

Bu sene izlediğim güzel ve lezzetli filmlerin başında geliyor. Kesinlikle çok beğendim. Eksiklikleri yok mu ? Var tabi ama hiçbir şey dört dörtlük değildir. İkinci filmi merakla bekliyorum.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 130 Average listal rating (51 ratings) 5.8 IMDB Rating 6.4
Third Person (2013)
Biraz kafam karışmadı desem yalan söylemiş olurum. Filmi çok beğendim desem de yalan söylemiş olurum ama beğenmedim desem de yalanın daniskasını söylemiş olurum. Açıkçası bu filme dair ne desem biraz yalan olabilir. Fakat ben biraz yalan söyleyeyim sizlere.

3 farklı şehir, birbirinden alakasız konular. Açıkçası izlerken; "bu nereden çıktı, bu ne alaka, allah allah bu filmde neler oluyor, neyse boşver umut senaristin bir bildiği vardır herhalde, ya bu olayla diğer olayın ne alakası var, bu film içinden ben sana 3 film daha çıkarırım." gibilerinden şeyler söyledim.Hatta ne gibisi filmi izlerken söylediğim herşeyi direk buraya yazdım. Dram ve romantik türünde olan bir film. Daha önce böyle bir filme rastladım mı diye kendime soruyorum ? Hayır. Çok kulvardan ilerliyor seyirciye çok saldırıyor ve ister istemez insan sonunu merak edip "acaba nasıl bağlayacaklar" diye de merak ediyor. İşte bu yüzden daha önce böyle bir filme denk gelmedim. Genelde sonunu bağlayamıyorlardı.

Bu sene izlediğim güzel filmler arasına girecek cinsten bir film ve tavsiye ederim.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 99 Average listal rating (72 ratings) 7 IMDB Rating 7
En sevdiğim cinsten. Yine yaşanmış olay ve onun beyaz perdeye aktarılması.

Açıkçası iyi kötü ayırt etmeden, yaşanmış her olayın filmini izlemekten keyif alıyorum. Eh tabi içlerinde tırt olanları yok mu ? VAR TABİ Kİ! Fakat, güzelleri de öyle bir lezzetli oluyor ki o zaman nasıl geçti anlayamıyorsun.

Şimdi filmimize gelecek olursak; spor türündeki filmlere bayılıyorum evet ama hem kalitelisi hem de yaşanmışını bulunca da zevkten dört köşe oluyorum. Bir tane Menajerimiz var veya biz ona yetenek avcısı diyelim. İşleri pek istediği gibi gitmez ve bir gün aklına öyle bir şey gelir ki, o fikir onun kurtuluşu olacaktır. Aslında günümüzde bir çok takımın yaptığı bir olayı yapıyor bu kahramanımız. Biraz PR çalışması, biraz nüfus çekme vs vs. Bu kahramanımız Hindistan'da Yetenek avcılığına soyunuyor ve bulduğu yetenekleri Amerikan Beyzbol Ligi'nde (MLB) bir takımla kontrat imzalama şansı sunuyor. Ve hikayemiz burada başlıyor.

Hem spor filmi hem yaşanmış olay. Benim için bu ikisi bazen yeterli olabiliyor ama üstüne biraz da kalite eklendi mi, tadından yenmiyor. Tavsiyedir, izlenmelidir.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 607 Average listal rating (353 ratings) 5.9 IMDB Rating 6.3
Transcendence (2014)
Aslında pek fazla bilim-kurgu filmlerinden haz etmem.

Filme dair konu bilgilendirmesi veya ipucu vermeyeceğim. Onun yerine bende bıraktığı izleri yazacağım.

Ilk başta ön yargıyla ilk 30 dakikayı geçirdim. Sonra film öyle bir hal aldı ki gerek akışıyla gerekse sahneleriyle, bende hafiften bir merak oluştu. Ve yavaş yavaş filmin içine girmeye başladım. Zaten filmlerde önemli olan seyirciyi içine alması değil midir ?

Konu güzel ama kurgu zayıf. Oyuncuların ismi güzel performansları zayıf. Filmi bir tık daha ileriye götürebilecek iki etkende zayıf. Böyle olunca film orta seviyede kalıyor.

Ancak; orta seviyede kalmasına rağmen, izleyip de beni bilim-kurgu türünden soğutan çoğu filmden de başarılı. Kısacası muazzam bir konuya sahipken muazzam bir film yaratmayı başarmaktan kıl payı uzaklaşmışlar.

Yinede gideri olan bir film. Bilim-kurgu filmlerinden pek haz etmeyen biri bunu söylüyorsa kesinlikle açıp izlemelisiniz.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 413 Average listal rating (278 ratings) 7.2 IMDB Rating 7.5
Lone Survivor (2013)
Her zaman söylerim; Soğuk savaş dönemi ve Ortadoğu(petrol) savaşları en çok film sektörünün işine yaradı.

Sayısız filmler yapıldı. Kimisi çok lezzetli kimisi de çer çöpün önde gideni. Ama çoğunun ortak özelliği Amerikan ordusunun goygoyu. Ne kadar güçlüyüz biz mesajları. Bu genelde insanları sıkmaya başladı.

Bu filme gelecekse; şahsen ben bu tarz filmlerde olayın derinliklerine bayılıyorum. Arka bahçede neler oluyor her zaman merak ediyorum ve böyle bir film yakaladığımda zevkten dört köşe oluyorum. Hele bir de gerçek bir olaydan esinlenilmiş ise daha da keyifli oluyor.

Bu sene izlediğim filmler içerisinde ki kaliteli bölümde yerini almış bulunuyor bu film.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 17 Average listal rating (8 ratings) 7.4 IMDB Rating 7
The 7.39 (2014)
Her zaman söylerim. Bakmak ile görmek arasında ince bir çizgi var.

Eğer gündelik yaşantılarımızda bizde bakmak yerine görmeyi tercih edebilsek, bu tarz bir etkileşim hiçte kaçınılmaz olur.

Evli bir erkek ve nişanlanmak üzere olan bir kadın. İkisinin de hayatlarında belli başlı bazı sıkıntıları vardır. Monotonluk. Bir gün 7.39 treninde yer kapmaca savaşı verirken bu iki kahramanımız tanışır ve hikyeleri başlar.

Şimdi filme dair yorumuma gelirsek; filmi parçalara ayırırsak güzel, ama bütününe bakarsak 98 dakika bile bu film için uzun kalıyor. Yani, romantizm türünde az biraz zaman geçiren insan bile senaristin bazı yerlerde yazamadığını ve saçmaladığını rahatlıkla görür. Yalnız şöyle bir sonuç çıkmasın; senarist saçmalamış bazı yerlerde at çöpe gitsin bu filmi gibi bir durum yok. Böyle bir sonuç çıkmasın çünkü klasik bir söylem vardır ya "salla ama destekli salla" diye, işte aynen bu şekilde senarist destekli saçmalamış bazı bölümlerde. Seyirciyi kaybetmeden.

Gündelik yaşantılarda başımıza gelebilecek aşk hikayelerini izlemekten keyif alıyorum şahsen. Benim için komedi-romantik veya dram-romantik film türlerinde imkan önemli. Yaşayamayacağımı bildiğim bir aşk filmini izlemek pek içimden gelmiyor. Çünkü her insan istese de istemese de bu tarz filmleri izlerken boş beleş hayallere kapılır. Eh bununda imkanlısı daha cazip.

Genel olarak filmden keyif aldım. Yer yer kendi hayatımdan da parçalar gördüm. Tavsiye ederim.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 33 Average listal rating (21 ratings) 6 IMDB Rating 6.5
Le capital (2012)
Her zaman söylerim ve söyleyeceğim de; kaliteli Fransız filmlerinin tadı bir başka oluyor.

Filmin konusundan bahsedecek olursak; Marc Tourneuil,Phoenix Bank'ın genel müdürlüğünü yürüten Jack Marmande'ın sağ koludur. Jack Marmande kanser olunca yerine yeni bir CEO seçilecektir ve bu kişide bizim kahramanımız olan Marc Tourneuil. Hissedarlar tarafından çok baskı gören Marc ayrıca hem Amerikalı hem de Fransız para babalarıyla mücadele etmektedir.Marc Phenix Bank üzerinden oynanan oyunları fark eder. Yaklaşan tehlikeye ise kendi oyun kurallarıyla cevap vermek zorundadır.

Başarılı yönetmen Costa-Gavras kendi düşüncesiyle kapitalist sisteme değinmeye çalışmış.

Tatlı bir film ve bu yüzden tadı da güzel olan bir film ama yetersiz. Çok ani geçişleri var insanı allak bullak eden onlara özen gösterilse daha da kaliteli bir film olabilirmiş çünkü geçişler filmin en kilit noktaları.

İzlemenizi tavsiye ederim tatlı bir film.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 448 Average listal rating (279 ratings) 7.1 IMDB Rating 7.4
Begin Again (2013)
Herkesin kendini bir şekilde amaçsızca pazarladığı şu dünya da aşık olmayan insan yoktur diye tahmin ediyorum. Aşık olan insan aslında gün içinde takındığı o maskelerini en ince ayrıntısına kadar ortadan kaldıran insandır. Tabi ki de bu benim görüşüm. Fakat bu görüşe de oturduğum yerden sahip olmadım. Kimi zaman kendimden, kimi zaman karşımdakinden kimi zamanda yakınımdakilerden. Aşık olan her insan istisnasız her insan en yalın haliyle gezmiştir sokaklarda. Özgürce. Egolarından uzak. Karşılıksız. Fedakarca. Şimdi bu yazdığım herşeyi hayal edin. Ve kendinizi istediğiniz bir şehrin en güzel sokak veya caddesinde hayal edin. Fonda da müzikler.

Şimdi usul usul açın bu filmi ve yaslanın arkanıza. Hiçbir şey düşünmeyin yalnızca aşık olduğunuz gün dışında.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 102 Average listal rating (52 ratings) 6.8 IMDB Rating 7.1
Siyasete normalinden fazla bir merakım vardır. Küçüklük yaşlarımda hangi mesleği seçeceğim veya seçtirileceğim umurumda olmadan her kapıyı siyasete açtıran bir yaklaşımım vardı. Çünkü o yaşlarda anlamıştım. Birileri düzeni oturtmuş ve onu işletiyorlardı. Birkaç kocaman yürek bu düzeni yıkmak için sokaklara çıkmış ve o düzeni sallamışlardı. Onlarda biliyorlardı, düzeni sadece sokaktan yıkamayacaklarını fakat ömürleri yetmedi o kravatı takıp takım elbiselerini giymelerine. Evet, benim en çok savunduğum düşünce "özgürlük sokaktadır." Fakat düzenin güncellendiğini de göz ardı etmeyelim. Bu "saçma" düzen hatalarını ve eksikliklerini farketti ve kendini güncelledi. Yani boynumuzdaki tasmalarımızı oradan alıp önce el ve ayaklarımıza prangaladılar. Sonra da düşüncelerimizi. Eğer bu düzeni değiştirmek isteyenler varsa şunu unutmasınlar; düzeni, düzeni yaratanların ve onu koruyanların şartları ile aynı şartlarda değiştirebilirler. Kaybetmeden kazanılamaz. Ve kazanç bir gün olmaz. Her yeni bir gün kazanmak zorundasın. Devam etmek zorundasın. Değişim; gaz maskesi ile başlar, takım elbiseyle devam eder. Yaşım daha henüz 20. Şuan da sokakta yerimi alabilirim. Ama ya yaşlanınca ? Tecrübe herşeydir. Benimde hedefim pratik enerjim bitince, pratik enerjisi olanlara tecrübe aktarıcı, yol gösterici olmak.

Bundandır ki daha küçükken her ne işi yapıyor olursam olayım. Bu ülkenin siyasetinde bende olacağım düşüncesi bende olmuştur. Ve bu yüzden de yaşadığımız dünyada ki siyasi önderlerin hayatları hep ilgimi çekmiştir. Bir şeyler çıkarmaya çalışmışımdır.

Filme gelecek olursam; Mandela'nın hayatını az buçuk araştıran biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; gördüğüm en objektif filmdi. Madiba hakkında bir çok film,belgesel yapıldı. Ama hiçbiri bu denli değildi. Belki de otobiyografisinden uyarlandığı için olabilir ama biz ne yapımlar gördük uyarlanan, gerçekle alakası bile olmayan..

Bu filmi diğerlerinden ayıran; görünmeyen, anlatılmayan şeyleri göstermesi. Mesela; Mandela'nın karısını. Mandela'nın gençliğindeki yaşantısı.

Eğer bu tarz filmlere merakınız varsa sizi sağlam doyuracaktır. Filmde eksikler yok mu ? Fazlasıyla var. Ama onlar işin teknik kısımları. Bir insanın hayatını merak ediyorsanız, bu film sizi epey doyuracaktır.

Son olarak yazımı Nelson Mandela'nın bence yaşadığı yıllar boyunca söylediği en ama en güzel cümleleri buraya yazarak bitirmek istiyorum.

"No one is born hating another person because of the color of his skin or his background or his religion. People must learn to hate and if they can learn to hate, they can be taught to love for love comes more naturally to the human heart than its opposite."
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
People who added this item 427 Average listal rating (306 ratings) 7.2 IMDB Rating 7.6
Bir Fox Pictures - DreamWorks Pictures yapımı, bu dramatik gerilim türündeki filmde
Brooklyn’de bir sigorta avukatının kendisini bir anda Soğuk Savaşın ve Sovyetler tarafından ele geçirilen Amerikalı U-2 pilotunun değişimi için olacak pazarlığın ortasında bulmasını konu alıyor. Üç Oscar Ödülü sahibi Steven Spielberg’in yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerinde iki Oscar ödülü bulunan Tom Hanks avukat James Donovan rolünde, ona üç Tony Ödülü ve iki Olivier Ödülü bulunan Sovyet ajanı Rudolf Aben rolündeki Mark Rylance eşlik ediyor. Casuslar Köprüsü'nün senaristleri ise usta yönetmen ve senarist Coen Kardeşler.
umutakincioglu's rating:
Rate:
Watched Wanted Custom
Load more items (23 more in this list)

Added to
Related lists

All Time Top 100 Movies [up. 01.01.2015]
92 item list by UnjustLucifer
1 votes
filmler
2 item list by tyhbcsfgv
izlenen-filmler
6 item list by abdullah azad
İzlediğim Filmler
40 item list by Mkd
2014 Yılının En İyi Filmleri
30 item list by UnjustLucifer
2013 Yılının En İyi Filmleri
15 item list by umutakincioglu
1 votes
Putting the "Elle" In "Language"
180 item list by TrekMedic
34 votes

View more top voted lists


Post comment


Insert image

drop image here
(or click)
or enter URL:
 link image?  square?

Insert video

Format block