Avatar
Added by JulesC

on 5 Jan 2011 04:01

 
30
1109 Views   No comments

Class of '11

Sort by: Showing 1-50 of 145
Next » 1« Prev
People who added this item 14  Average listal rating (3 ratings) 6  IMDB Rating 7.1 
1. Cowboy del Amor (2005)
Jos jotain rakastan dokkareissa, niin se on sitä, kun esimerkiksi kahden eri ihmisen haastatteluilla tai ihmisen sanoilla ja tämän teoilla saada kyseinen ihminen näyttämään tekopyhältä tai teennäiseltä.

Näin käy Cowboy Del Amorissa. Ivan Thompson parittaa meksikolaisia naisia ja amerikkalaisia miehiä onnelliseen avioliiton satamaan. Hän vakuuttaa olevansa ammattilainen ja myöntää kyllä, että esittelyn jälkeen varsinainen avioelämä on poissa hänen käsistään. Thompson on niin vanhanaikainen ja konservatiivinen mies kuin vain voi olla, joka väittää, että yksinäiset amerikkalaiset miehet ovat parempi ja modernimpi vaihtoehto kuin meksikolaiset miehet. Thompson puhuu itsensä pussiin pariin otteeseen, eikä anna itsestään mairittelevaa kuvaa. Vanha ukko, joka hamuaa nuorta pillua varakkuudella, vaikka piilottaa sen "vanhan iän kunnioittamisen" taakse.

Vastakohtana, oikeastaan aika hyvänä vastakohtana toimii Rick, rekkakuski, joka hamuaa meksikolaista vaimoa. Huomattavasti progressiivisempi Rick - kas kummaa - on aidosti kiinnostunut muijastaan ja haluaa opettaa hänelle englantia ja itse opiskella espanjaa, jotta he ymmärtäisivät toisiaan. Thompson sen sijaan nappasi ensimmäiseksi meksikaanimuijakseen heitukan, joka ei osannut sanaakaan englantia.

Dokkari ei anna ruusuista kuvaa kulttuurit ylittävästä parisuhteesta, mutta näkee sen kuitenkin mahdollisena, riippuen ihmisistä.
JulesC's rating:

People who added this item 65  Average listal rating (44 ratings) 5.6  IMDB Rating
2. Otis (2008)
Vuosisadan rakkaustarina.
JulesC's rating:

People who added this item 218  Average listal rating (120 ratings) 7.7  IMDB Rating 7.8 
3. Microcosmos (1996)
Pistää pohtimaan. Jos maailma on jumalan luoma, niin miksi muurahaisilla on jonkinlainen käsitys yhteiskunnasta, eli on kuhnureita, työläisiä ja sotilaita ja pomo eli murkuilla on jonkinlainen toimiva yhteiskunta, niin mitä helvetin järkeä on siinä, että fasaani voi tuhota sen kaiken? Oh please, will somebody think of the ants! Lisäksi, millaiset kehityskeskustelut muurahaiskeossa on?

"No niin työläinen no. 485376230, miten näet työpanoksesi kehittymisen keossamme."
"Ei kait tässä, raahaan tikkuja niin kuin aina."
"Joo, ei meillä olekaan tarvetaan muille."

Eikä koskaan tule ajatelleeksi, että ötökätkin juovat vettä kuin eläimet.

Lisäksi dokkari on käsittääkseni vaatinut aivan mielipuolisen kameravirityksen, joka piti teetättää tekijöille ja vielä todennäköisemmin tekovaiheessa vaati vielä mielipuolisempia hermoja. Olen lukenut luontokuvaajien haastatteluja ja voi vittu, siinä lienee yksi maailman tylsimmistä töistä. Tuijotat samaa miljöötä tunteja, mutta auta armas, jos vähänkään herpaannut, niin se ainoa hyvä paikka saattoi mennä siinä.
JulesC's rating:

People who added this item 1888  Average listal rating (1046 ratings) 8  IMDB Rating 8.3 
4. The Elephant Man (1980)
Aivan mieletön tarina yhden miehen taipaleesta kohti ihmismäistä elämää. En tunne pahemmin John Merrickin oikeaa elämää, mutta David Lynchin fiktiivinen versio on yksi koskettavimpia leffoja, joita olen katsonut vähään aikaan.
JulesC's rating:

People who added this item 151  Average listal rating (90 ratings) 7.5  IMDB Rating 7.2 
5. The Front Page (1974)
Edelleen yksi suurimmista feelgood-leffoistani. Olen tainnut nyt nähdä Front Pagen neljä tai viis kertaa. Osittain se johtuu siitä, että leffassa näkyvät journalistiset periaatteet ovat vieläkin yhtä olennaisia. Olen siis kyseisellä alalla.

Mutta, suurin osa lämpimästä hyvänolon tunteesta tulee fantasiasta, sillä lehtityö alana on 2000-luvun täysin vesittynyttä paskaa. Front Pagessa ryhmä toimittajia murhaa melkein naisen kiristäessään häneltä tietoja ja eka reaktio on "UI VITTU MIKÄ SKUUPPI". Mikä häikäilemättömyys. Mikä röyhkeys. Voi vittu, kun lehtityö olisi vieläkin tuollaista. Kun toimittajat päivystivät hirttoluukun äärellä, ilman minkäänlaista moraalia. Lehtityö ei - uskallanko sanoa valitettavasti - ole enää ambulanssien ja tulipalojen perässä juoksemista. Ja se kaikki on internetin syytä. Menen hajoittamaan modeemini.

Walter Matthau on vaihteeksi vittumaisen nilkki, mitä koko alalta löytyy. Hän kuitenkin tiivistää jotain mihin jokainen journalisti jollain tasolla pyrkii. Mainetta, mammonaa ja gloriaa. Tuikataan päättäjiä perseeseen oikein kunnolla keinolla millä hyvänsä, sillä he ovat vielä karmeampia kuin me. Jack Lemmonin hiljainen lipsuminen repeilyttää myös makeasti, kun Susan Sarandon hädissään huomaa, että on menettämässä ukkonsa kylmälle, metalliselle kirjoituskoneelle.
JulesC's rating:

People who added this item 16  Average listal rating (9 ratings) 6.6  IMDB Rating 6.4 
6. The Snow Queen (1986)
Lastenelokuva, jollaista ei voitaisi enää ikinä tehdä. Pienen pikkutytön Odysseia erilaisten ja omituisten kansojen lävitse veljeä etsiessä. Upeasti kuvattu lukuunottamatta pientä töksähtelyä leikkauksessa. Pitää myös arvostaa, että päähenkilönä ja sankarina on pikkutyttö. Eikä edes Peppi Pitkätossumainen poikatyttö vaan tavallinen prinsessamekkoihin pukeutuva wannabe-ballerina, jonka on kohottava sankariksi ja pelastettava veli ja maailma.

Propsit myös naisohjaajalle, joka ilman mitään selkeää syytä laittoi muutamaan kohtaukseen puolialastomia raamikkaita miehiä.
JulesC's rating:

People who added this item 1  Average listal rating (1 ratings) 3  IMDB Rating 3.9 
7. Beverly Hills Girls (1986)
Määrittelee ja tiivistää aika hyvin paskan softcore-pornon. Linnea Quigley ja pari muuta lorttoa yrittävät saada bändilleen manageria. Noh, mahdollinen kandidaatti on sattumoisin lepakko ja haluaa tytöiltä hieman luontaisetuja. Ei sillä, että se tyttöjä haittaisi, sillä hekin ovat kaikki lepakkoja.

Ohjaajalla on ollut jokin helvetin omituinen fetissi pastelliefektiin, eli aina kun alkaa näkyä vähän liikaa pintaa, niin leffa muttuu sutuksi. Mieti American Pien alkukohtausta, kun Adam yrittää vahdata jotain aikuisviihdekanavaa, jossa on huono signaali. Lisäksi bändin pitää vetää kaksi biisiä, hyi vittu. Muita kohokohtia ovat muun muassa kolme minuutin lähikuvat nänneistä ja Becky Le Beau runkkaa myös kylpyammeen hanaa.
JulesC's rating:

People who added this item 680  Average listal rating (407 ratings) 6.5  IMDB Rating
8. Black Snake Moan (2006)
Todellinen yllättäjä. Kun kannessa on valkoinen nainen puolialasti polvillaan mustan miehen edessä ja leffan nimi on "Black Snake Moan" niin se synnyttää erinäisiä vähemmän siveitä mielikuvia, että millaisesta leffasta olisi kyse. Vähän niin kuin jos Spike Lee tekisi Viidakkokuumesta eksploitaatioversion.

Sen sijaan Black Snake Moan mielenkiintoinen tarina nuoresta nymfomaaninaisesta, jota kalvaa moraalinen tyhjiö. Jacksonin esittämä syvästi uskonnollinen blues-artisti on päättänyt parantaa tämän moraalisen tyhjiön with the power of our savior Jesus Christ ja tummanpuhuvan bluesin avulla.

Jo ajatus, että nuori nymfomaaninainen parannetaan kahlitsemalla hänet kirjaimellisesti keittiöön ja paukutetaan Sanaan päähän saa minut ainakin virnuilemaan aika muikeasti. Vapaan naisen seksuaalisuus on paha ja sitä pitää hallita, sillä vapaa nainen päätyy tuhoamaan itsensä, voisivat feministit väittää Black Snake Moanista. Mutta kyse ei ole alistamisesta, kyse on moraalin kadosta, kun ei ole mitään periaatteita tai koodia, jonka mukaan elää. Tämä on asia joka kalvaa nuorempaa sukupolvea, jotka eivät sitoudu mihinkään uskontoon.

Vaikka Black Snake Moan painottaa uskontoa moraalisena koodina, se kuitenkin muistuttaa, että lopulta kyse on ihmisen omasta vapaasta tahdosta, aivan kuten Jumala sen niin tarkoittikin. Hyvien asioiden tekemiseen ei tarvitse ylempää voimaa välttämättä, riittää vain toinen ihminen.

Lisäksi Christina Ricci on puolialasti puolet elokuvasta pikkupöksyissä ja topissa.
JulesC's rating:

People who added this item 132  Average listal rating (88 ratings) 7.4  IMDB Rating 7.2 
9. Rio Grande (1950)
Perusturvallista Wayne-westerniä. Törkeän komeita heppastuntteja, sekä paljon inkkarien lahtausta. 'nuff said.
JulesC's rating:

People who added this item 48  Average listal rating (17 ratings) 5.8  IMDB Rating 5.2 
10. Hell Comes to Frogtown (1988)
Kuka vittu keksi ja millaisena unettomuuden ja kokaiinin täytteisenä yönä, että:

1) Post-apokalyptisessa maailmassa ei ole hedelmällisiä miehiä.
2) Hedelmällisin mies on Roddy Piper.
3) Hänen täytyy siis tekeytyä uuden ihmisrodun kantaisäksi täyttää koko maa pikku-Pipereilla. Ja sivumennen sanoen tuottaa saatanan sisäsiittoinen ihmisrotu.
4) Mutta hänen on siepattava naiset pahan sammakkomutanttidiktaattorin luolasta.
5) Sammakkodiktaattori on kauniisti sanottuna "moniavuinen".
JulesC's rating:

People who added this item 264  Average listal rating (176 ratings) 5.9  IMDB Rating 5.7 
11. Elvira: Mistress of the Dark (1988)
Goottitissi-ihme Elvira saa potkut tv-työstään ja lähtee hamuamaan massiivista perintöä. Muija laukoo joka toisessa lauseessa jotain seksiin, tisseihin tai hanuriin liittyvää läppää ja vaikka muijassa tiivistyy kaikki kammottavimmat piirteet naissukupuolessa to the max ni onhan se ihana. Tasapainoilee hyvin hennolla ärsyttävyyden ja höhötyksen rajamaalla ja itse ainakin nautin.
JulesC's rating:

People who added this item 2620  Average listal rating (1694 ratings) 7.6  IMDB Rating 7.9 
12. The Breakfast Club (1985)
80-luvun definitiivinen teinielokuva. Ei toimi millään tapaa niin kuin sen pitäisi, mutta onhan se nyt hauskaa kuitenkin katsoa kun Emilio Estevez hyppii pilvessä kärrynpyörää, 26-vuotias Judd Nelson tirkistelee 17-vuotiaan Molly Ringwaldin pikkupöksyjä ja yksinään ynähtelevä tsirbula on vain ihana.

Mutta idea, että eri nuorisoryhmien edustajat kokoontuvat keskenään oppivat jotain toisistaan ja huomaavat, että kaikilla on välillä vaikeaa on vain vammainen. Tottakai teinielämässä on hankalaa ja ehkä kävin lukioni liian pienellä paikkakunnalla, mutta siellä ei ollut tällaisia klikkejä ja koin suuria vaikeuksia samaistua kehenkään päähahmoista, eikä mieleen palautunut yhtään ihmistä tai edes muistoa lukiosta.

Suurimmaksi ansioksi on laskettava tavallaan leffan tehneen aikuisen näkökulma jollaisena hän näkee nuorison. En tiedä, mä taidan olla ehkä liian kyyninen, että voisin olla näin optimistinen. Hughes uskoo nuorison aikuistuvan ja ottavan vastuun tulevaisuudesta. Hyvä, että sellaisiakin ihmisiä on.
JulesC's rating:

People who added this item 51  Average listal rating (31 ratings) 6.3  IMDB Rating 6.5 
13. Crooklyn (1994)
Melkoisen nähtyä perheruamaa. Isa on spede, mutta hyvää tarkoittava, äiti raivoaa ja raataa ja rakastaa ja lapset perseilee ja huutaa. Älyää kuitenkin ottaa perheen ainoan tytön päähahmoksi, joka yrittää jollain tapaa kehittää omaa identiteettiä äidin, naapuruston muiden muksujen ja suvun keskellä. Lee myös puolustaa lähiötä lapsen kasvuympäristönä, riippuen siitä, että millainen yhteisö on ympärillä. How grand.
JulesC's rating:

People who added this item 1283  Average listal rating (668 ratings) 6.9  IMDB Rating 6.8 
14. The Tree of Life (2011)
Mestariteos. Esseemuotoinen ja poukkoileva elokuva, joka pohtii ihmisen sisällä käyvää taistelua hyvän ja paha, onnen ja tyytymättömyyden, jumalan ja jumalattomuuden välillä. Herättää enemmän kysymyksiä kuin vastaa niihin ja en ala edes luettelemaan kaikkia mahdollisia probleemoja, joihin The Tree of Life pureutuu. Se yksinkertaisesti löytää olennaisimmat ongelmat ja ihmisiä eteenpäin vievät voimat, joita maailmasta löytyy ja tiivistää ihmisen toiminnan näihin mestarillisesti. Ja kaiken tämän keskellä onnistuu muistuttamaan miten me olemme vain häviävän pieni osa maailmankaikkeutta, mutta silti ei sorru nihilismiin, vaan pitää ihmisen ongelmat kiinnostavina.

Se, joka ei löydä tarttumapintaa tästä elokuvasta tai joudu kysymään itseltään muutamia perustavanlaatuisia kysmyyksiä elokuvan aikana voi saman tien huutaa ikkunasta, että ei ole ihminen.
JulesC's rating:

People who added this item 30  Average listal rating (24 ratings) 5.3  IMDB Rating 7.1 
15. Jari Tervon Poliisin poika (1998)
Tylsää paskaa, jossa eksentriset juopot/pikkurikolliset yrittää ryöstää pankkia. Helvetin töksähtelevää, luottaa one-linereihin liiaksi, mutta sentääs ihan lopussa kuitenkin hahmot vaikuttavat edes jotenkin ihmismäisiltä.
JulesC's rating:

People who added this item 132  Average listal rating (45 ratings) 6.9  IMDB Rating
16. Tarnation (2003)
Yksi henkisesti ja fyysisesti vaikeimmista elokuvista, jonka olen koskaan katsonut. Jonathan Caouetten tutkimus omasta elämästään, jota on värittänyt skitsofreninen äiti ja tämän kautta oma itsetuhoisuus.

Caouette yrittää ymmärtää, että miten hänestä on tullut hän. Jokainen meistä yrittää ymmärtää tämän. Miksi minä olen minä? En tiedä, ja yllättäen Caouette ei pääse lopulta yhtään sen pidemmälle. Miten helvetissä sellainen on edes mahdollista, jos äiti on skitsofreninen, mutta jostain kumman syystä uskot hänen väitöksiään hyväksikäyttävistä vanhemmista? Samoista ihmisistä, jotka näyttävät olevan Caouetten ainoa pysyvä ja stabiili ihmissuhde koko hänen elämänsä ajana. Mutta silti uskot, koska se on sinun äitisi.

Äärimmäisen brutaalia kamaa myöskin visuaalisesti. Täyttä sekamelskaa, joka on koottu Jonathanin omista filmauksista jo 80-luvun alusta lähtien, kun poika veti yksin kameralle monologeja, jossa hakattu vaimo selittää kokemuksistaan. 11-vuotiaana. Tähän kokeellisia teini-iän filmejä, leffaklippejä, kaikkea mahdollista. Törkeän hypnoottista, mutta perhanan raskasta katsottavaa.
JulesC's rating:

People who added this item 520  Average listal rating (275 ratings) 6.7  IMDB Rating 6.6 
17. Spun (2002)
Tää on sitä kuuluisaa huumemyönteisyyttä. Hampaita ei puutu, iho ei oo ruhjeilla, vaan kaikki on sopivan ja seksikkään rähjäsii ja Requiem of a Dream on katottu miljoona kertaa.
JulesC's rating:

People who added this item 147  Average listal rating (85 ratings) 6.4  IMDB Rating 7.1 
18. Kill the Irishman (2011)
Ihan kiva, että Val Kilmerillä on suojatyöpaikkoja, että leivän saa pöytään.

Muuta hyvää sanottavaa ei ookkaan. Vitut irlantilaisista ja vitut niiden kansallisylpeydestä.
JulesC's rating:

People who added this item 48  Average listal rating (31 ratings) 5.6  IMDB Rating 6.7 
19. Trapeze (1956)
Tylsää. Siitä ajasta mitä Tony Curtis on ruudussa stuntien sijaan, niin ukko on pihalla kuin lumiukko, Gina Lollobrigidalla on törkeä attention whore -moodi päällä ja Burt menee vain hukkaan, vaikka miehellä olisi henkilökohtainen side akrobatiaan. Kaikilla on myös pakkomielle triplasta.
JulesC's rating:

People who added this item 49  Average listal rating (22 ratings) 7.7  IMDB Rating 7.3 
20. Larks on a String (1990)
JulesC's rating:

People who added this item 72  Average listal rating (44 ratings) 3.9  IMDB Rating 3.2 
21. Thunderpants (2002)
Ekat 50 minuuttia odotin, että Stephen Fry esittäisi Iso-Britannian pääministeria. Seuraavat kolme minuuttia mietin miten paljo vanhalle kullinimijälle maksettiin kolmen minuutin roolista. Viimeisen puolituntisen yritin etsiä pedon merkkiä Rupert Grintin niskasta.
JulesC's rating:

People who added this item 24  Average listal rating (18 ratings) 4.8  IMDB Rating 5.4 
22. The Mighty Peking Man (aka Goliathon) (1977)
Kinkit lähtee raahaamaan isoa apinaa Intiasta sirkushuveihin ja vituikshan se menee. Alkupuolella on sen verran paljon perseilyä, että jaksaa viihtyäkin. Muutamia kohokohtia ovat valkokangasvillieläimet, jotka näyttää lähes yhtä aidoilta kuin vastineensa 30-luvun Tarzaneista, yks kundi taitaa ihan aidosti painia tiikerin kanssa ja blondi tissi-ihme pyörittelee oikeaa gepardia olkapäillään, joka miettii, että söisikö tän akan vai venais, että kuvaukset loppuu sais Shebaa. Ai niin ja ainakin yksi nipple slip.

Loppu onkin ympäri ämpäri juoksenteluu ku hommat kusee, pumpum ja pampam ja keskittyminen herpaantuu.
JulesC's rating:

People who added this item 313  Average listal rating (165 ratings) 6.9  IMDB Rating 7.1 
23. He Loves Me... He Loves Me Not (2002)
http://www.youtube.com/watch?v=X36DApx43L4
JulesC's rating:

People who added this item 259  Average listal rating (134 ratings) 8.6  IMDB Rating 8.2 
24. High and Low (1963)
Katsottu samana iltana kuin On the Waterfront. Sivuaa samoja teemoja, oikean teon tekemisen vaikeutta, vastuuta, yhteisön suhtautumista yksilöön (tosin hieman positiivisemmin kuin On the Waterfrontissa) varsin onnistuneesti. Kidnappaajan aurinkolasit ovat yksi cooleimpia asioita mitä lienee koskaan filmille saatu.
JulesC's rating:

People who added this item 57  Average listal rating (43 ratings) 4.4  IMDB Rating 2.6 
25. Phat Girlz (2006)
Moniquen sanoin: "Bitch, diz is sum stupid azz shit!"
JulesC's rating:

People who added this item 7  Average listal rating (4 ratings) 4.3  IMDB Rating 3.7 
26. Men Seeking Women (1997)
Ankeaa kolmikymppisten parisuhdeangstia, koska se on vaan niin vaikeeta olla keskiluokkainen, valkoinen mies Los Angelesissa. Lisäks opitaan hienoja itsestäänselvyyksiä elämästä:

"Jos parisuhteet olisivat helppoja, jokaisella olisi sellainen."
"NO WAI!!!"

Pääosanesittäjä tosin muistuttaa Richard Gabaita, joka ohjasi jotain miljoona halpishassuttelua kasarin ja ysärin vaihteessa, mikä tuo automaattisesti mieleen Linnea Quigleyn mikä toi minulle suunnatonta nautintoa.
JulesC's rating:

People who added this item 709  Average listal rating (441 ratings) 8.1  IMDB Rating 8.3 
27. On the Waterfront (1954)
Ihmiset ovat sopuleita. Kukaan ei tee mitään tai seuraa ketään ellei takana ole varmasti koko lauman tuki ellei satu olemaan Marlon Brandon hahmon kaltainen "suoraselkäinen" tai sitten vain äärimmäisen epätoivoinen ihmisperse. Lopun kohtaus, jossa Brando kohtaa gangsteri Johnny Friendlyn muiden satamatyölaisten seuretessa peräkanaa kuin Lumikin kääpiöt menee mielestäni "I coulda been somebody" -kohtauksenkin edelle.
JulesC's rating:

People who added this item 102  Average listal rating (65 ratings) 7.9  IMDB Rating 7.8 
28. The Train (1964)
Ihan jees korkkarijännitystä ja Burt Lancastaria on aina kiva katsoa, mutta itse ydin eli taiteen arvo verrattuna ihmishenkien arvoon jää nuivaksi. Kiinnostava aihe, mutta takaraivoon jäi ilkeä ajatus, että siitä olisi voinut saada enemmänkin irti.
JulesC's rating:

People who added this item 528  Average listal rating (273 ratings) 7.7  IMDB Rating 7.7 
29. Short Cuts (1993)
Humans are supposed to be social animals and as being social and combining our strenghts we have crowned ourselves as the kings of everything living in our planet. It is a bit too positive image when you think about it after Robert Altman's Short Cuts. Yes, human beings are social but you get the certain feeling that people do not even want to be social and help each other to maintain the sociaty. We merely do it because for some silly stroke of a luck we some how manage to stand each other. Luck is what keeps things going. Not faith, not justice or anything "bigger". Luck.

In finnish language there is no word for "scumbag" or my personal favorite "scumfuck". Every single person in Short Cuts is a scumfuck, save the children, stupid, meaningless people living their stupid, meaningless, self-destructive and soul-crushing lives for no apperant reason. Nobody like anybody. Nobody cares for anybody, save the children. Truly remarkable thing to see so oblivious gallery of characters and most of the time you recognize them from your every day life.

Nobody gives a shit. And if someone gives, fuck man, you are lucky.
JulesC's rating:

People who added this item 1151  Average listal rating (717 ratings) 7.1  IMDB Rating 7.5 
30. The Orphanage (2007)
Decent scary movie. Gives you couple of genuine frights that make you jump but nothing that special.
JulesC's rating:

People who added this item 21  Average listal rating (11 ratings) 7.4  IMDB Rating 6.7 
31. Without Love (1945)
Classic "Oh, will they get each other in the end even though it's obvious" -story. Predictable, not even that funny if you count out Lucille Ball.
JulesC's rating:

People who added this item 47  Average listal rating (30 ratings) 4.4  IMDB Rating 4.7 
32. Lucky Luke (1991)
Lucky Luke was one of my personal heroes while I was growing up. Oh, how I remember those lazy saturdays, knowing that you did not need to go to school and you had about five to ten Lucky Luke -albums all by yourself and the whole day ahead of you.

So, Terence Hill, how did you manage to fuck this one up? Firstly, I think he is chaneling Charles Bronson in some weird way. Remember that cheeky bastard from Terence Hill/Bud Spencer -comedies? Yeah, forget about that. Serious Terence is serious and it is god damn horrible. Even the motherfucking horse has more lines than him. Yes, the horse, Jolly Jumper who is the narrator of the film and has always something clever to say. And by clever I mean horseshit.

Let's see, what else. Film is based on Lucky Luke novel Daisy Town and even though it's a long time since I read it I'm quite shure that old Terence is trying too hard to transcend the comic to live action movie. Every single gag that works or is amusing in a comic is destroyed in the movie. One of the best examples is when Joe Dalton is persuaiding indians to attack Daisy Town he foretells to future monstrosities of white man such as the atom bomb, eight lane highways, terrible polution and so on. And to underline this things the film actually cuts to mushroom clouds, highways and pollution. Yes I get, those things are going to happen and they are going to fuck up humanity.

Also, there is black people living amongst white people. In the Wild West. In America. In the 19th century America where hanging negroes was wholesome family fun for everybody.
JulesC's rating:

People who added this item 19  Average listal rating (14 ratings) 7.6  IMDB Rating 6.7 
33. The Song of the Scarlet Flower (1938)
JulesC's rating:

People who added this item 92  Average listal rating (69 ratings) 6.4  IMDB Rating 6.1 
34. Convoy (1978)
JulesC's rating:

People who added this item 333  Average listal rating (207 ratings) 6.5  IMDB Rating 6.5 
35. The Howling (1981)
JulesC's rating:

People who added this item 432  Average listal rating (238 ratings) 7.8  IMDB Rating 8.1 
36. All Quiet on the Western Front (1930)
JulesC's rating:

People who added this item 4  Average listal rating (2 ratings) 4  IMDB Rating 5.2 
37. Dirty Dingus Magee (1970)
JulesC's rating:

People who added this item 137  Average listal rating (101 ratings) 7.2  IMDB Rating 7.6 
38. El Dorado (1966)
JulesC's rating:

People who added this item 900  Average listal rating (557 ratings) 6.8  IMDB Rating 7.3 
39. The People vs. Larry Flynt (1996)
JulesC's rating:

People who added this item 28  Average listal rating (19 ratings) 3.3  IMDB Rating 4.2 
40. The Chosen One (2010)
JulesC's rating:

People who added this item 25  Average listal rating (18 ratings) 7.4  IMDB Rating 7.8 
41. Tyll the Giant (1980)
JulesC's rating:

People who added this item 57  Average listal rating (27 ratings) 7.7  IMDB Rating 6.7 
42. Japón (2002)
JulesC's rating:

People who added this item 320  Average listal rating (219 ratings) 3.9  IMDB Rating 3.6 
43. Police Academy 6: City Under Siege (1989)
JulesC's rating:

People who added this item 38  Average listal rating (23 ratings) 8.1  IMDB Rating
44. Above the Law (1986)
JulesC's rating:

People who added this item 28  Average listal rating (20 ratings) 3.3  IMDB Rating 4.3 
45. Hei kliffaa hei! (1985)
JulesC's rating:

People who added this item 86  Average listal rating (56 ratings) 7.1  IMDB Rating 7.7 
46. Brute Force (1947)
JulesC's rating:

People who added this item 85  Average listal rating (36 ratings) 8.8  IMDB Rating 7.8 
47. Devils on the Doorstep (2000)
JulesC's rating:

People who added this item 79  Average listal rating (26 ratings) 9  IMDB Rating 7.7 
48. The Emperor's Naked Army Marches on (1987)
JulesC's rating:

People who added this item 84  Average listal rating (37 ratings) 8.2  IMDB Rating
49. The Offence (1972)
JulesC's rating:

People who added this item 2472  Average listal rating (1606 ratings) 7.4  IMDB Rating 7.8 
50. Willy Wonka & the Chocolate Factory (1971)
JulesC's rating:



Movies I have seen in 2011.

Added to




Related lists

Films Watched in Film Studies at College
28 item list by Rossjm
4 votes 1 comment
Top 11 Nostalgia Critic Reviews of Each Year
56 item list by DragonPhoenix46
13 votes 3 comments
Top 11 of '11: Films
11 item list by thewrongman
1 votes
Top 11 of '11: TV
11 item list by thewrongman
Music Changes After 9/11
8 item list by Jason
1 votes
Toronto Film Festival '11 - The Style (18/09/11)
28 item list by maddiee
13 votes
Top 11 Nostalgia Critic Episodes of each year.
55 item list by AVPGuyver21
3 votes

View more top voted lists
Join listal and create your own lists and much more

People who voted for this also voted for

Watched in 2011
Movies Watched in 2011
Watched in 2012
Watched in 2011
Leffapäiväkirja 2012
Elokuvapäiväkirjuli 2012
Movie Diary 2013
Bellas Tsangimus ja muuta paskaa Brasiliasta



Login or Signup to post a comment