Join Listal here 
Existing members 
Login here 
Join Listal to create lists, share images, get recommendations and much more
Avatar
Added by AFIoscar

on 12 Feb 2009 05:55

8
1432 Views No comments

Academy Award For Best Sound Editing

Choose file... or enter url:
Academy Award For Best Sound Editing - The Oscars



Source: Wikipedia
Sort by: Showing 1-50 of 116
Next » 1« Prev

1960s

1963 WINNER - Walter G. Elliott

1963 NOMINEE - Robert L. Bratton

1964 WINNER - Norman Wanstall


1964 NOMINEE - Robert L. Bratton

1965 WINNER - Tregoweth Brown


1965 NOMINEE - Walter A. Rossi

1966 WINNER - Gordon Daniel


1966 NOMINEE - Walter Rossi

1967 WINNER - John Poyner


1967 NOMINEE - James A. Richard


1970s

1975 WINNER – Peter Berkos - (Special Achievement Award)

1977 WINNER – Frank E. Warner - (Special Achievement Award)

NOMINEES:
Star Wars – Ben Burtt (Special Achievement Award "for the creation of the alien, creature and robot voices")

1979 WINNER - Alan Splet - (Special Achievement Award)


1980s

1981 WINNER - Ben Burtt/Richard L. Anderson - (Special Achievement Award)

1982 WINNER - Charles L. Campbell/Ben Burtt


17. Das Boot

1982 NOMINEE - Mike Le-Mare

1982 NOMINEE - Stephen Hunter Flick/Richard L. Anderson

1983 WINNER - Jay Boekelheide


1983 NOMINEE - Ben Burtt

21. The River

1984 WINNER - Kay Rose (Special Achievement Award)

1985 WINNER - Charles L. Campbell/Robert Rutledge

23. Ladyhawke

1985 NOMINEE - Bob Henderson/Alan Murray

1985 NOMINEE - Frederick J. Brown

25. Aliens

1986 WINNER - Don Sharpe


1986 NOMINEE - Mark Mangini

27. Top Gun

1986 NOMINEE - Cecelia Hall/George Watters II

28. RoboCop

1987 WINNER - Stephen Flick/John Pospisil (Special Achievement Award)


1987 NOMINEE - Les Fresholz

1988 WINNER - Charles L. Campbell/Louis L. Edemann


31. Die Hard

1988 NOMINEE - Stephan H. Flick/Richard Shorr

32. Willow

1988 NOMINEE - Ben Burtt/Richard Hymns

1989 WINNER - Ben Burtt/Richard Hymns

1989 NOMINEE - Milton C. Burrow/William L. Manger

1989 NOMINEE - Robert Henderson/Alan Robert Murray


1990s

1990 WINNER - Cecelia Hall/George Watters II


1990 NOMINEE - Charles L. Campbell/Richard C. Franklin

1990 NOMINEE - Stephen H. Flick

1991 WINNER - Gary Rydstrom/Gloria S. Borders

NOMINEES:
Backdraft -- Gary Rydstrom, Richard Hymns
Star Trek VI: The Undiscovered Country -- George Watters II, F. Hudson Miller

40. Backdraft


42. Dracula

1992 WINNER - Tom C. McCarthy/David E. Stone

NOMINEES:
Aladdin -- Mark Mangini
Under Siege -- John Leveque, Bruce Stambler

43. Aladdin


1993 WINNER - Gary Rydstrom/Richard Hymns

NOMINEES:
Cliffhanger -- Wylie Stateman, Gregg Baxter
The Fugitive -- John Leveque, Bruce Stambler

48. Speed

1994 WINNER - Stephen Hunter Flick

NOMINEES:
Clear and Present Danger -- Bruce Stambler, John Leveque
Forrest Gump -- Gloria S. Borders, Randy Thom


 


Login or Signup to post a comment

Added to

20 votes
The Oscars (33 lists)
list by AFIoscar
Published 3 years, 3 months ago



Related lists

Academy Award For Best Film Editing
76 item list by AFIoscar
14 votes
Academy Award for Best Sound
78 item list by AFIoscar
9 votes
Academy Award for Best Original Song
62 item list by Laín Coubert
35 votes 3 comments
They won their first Award after... Actors!
46 item list by Happy Vader
25 votes 7 comments
Academy Award for Best Costume Design
79 item list by AFIoscar
11 votes
Academy Award for Best Picture
506 item list by AFIoscar
26 votes
Best Actor Oscar Winners
76 item list by Raquel
54 votes 3 comments
Academy Award for Best Actor
82 item list by AFIoscar
18 votes
Academy Award For Best Actress
82 item list by AFIoscar
15 votes
Academy Award For Best Cinematography
109 item list by AFIoscar
12 votes

View more top voted lists